Size bir telefon kadar yakınız
0 850 532 19 14
Dil Seçin
Dil Seçin

Boşanma Davalarında Planlı Olarak Ses Kayıtları Kaydedilmesi

497 görüntülenme
Boşanma Davalarında Planlı Olarak Ses Kayıtları Kaydedilmesi

Aleni olmayan konuşmaların bir ses alma cihazı kullanılarak kaydedilmesi suç oluşturmaktadır. Ancak bu suçun varlığının kabulü için ses kaydının konuşmanın tarafı olmayan bir kimse tarafından yapılması gerekir. Bu anlamda iki kişi aralarında konuşurken ses kaydetme, konuşmanın taraflarının rızası bulunmadıkça suç oluşturacaktır. Özellikle de boşanma davalarında ses kayıtları alınması suçu sıkça karşımıza çıkmaktadır. Telefonla konuşurken ses kaydedici kullanarak seslerin kaydedilmesi ise kişiler arasındaki konuşmaların kaydedilmesini değil koşullar oluşmuşsa özel hayatın gizliliği suçunu oluşturacaktır. Boşanma davalarında ses kayıtları kaydedilirken delil elde etmek yerine ceza almanız muhtemeldir.

Planlı olarak konuşmaların kaydedilmesi önceden hazırlık yapılarak, örneğin bir dinleyici böcek yerleştirmek suretiyle konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması şeklinde gerçekleştirilir. Fakat işbu durumda da suç oluşmuş sayılacaktır. Yargıtay içtihatları doğrultusunda izinsiz ses kaydetme ancak ani gelişen bir suçun aydınlatılması için delil elde etme veya mevcut delilin muhafazası amacıyla yapılabilecektir. Yeni delil elde etmek amacıyla planlı bir şekilde örneğin iki kişi konuşurken ses kaydedici kullanarak konuşmayı kayıt altına almak hukuka uygunluk sebebi sayılamayacaktır.

BU KONU HAKKINDA UZMANIMIZDAN HEMEN BİLGİ VE DESTEK ALMAK İSTERSENİZ LÜTFEN FOR YOU BİLİŞİM İLETİŞİM HATTIMIZI ARAYINIZ!..

0 850 532 19 14