Drupal

Drupal

Drupal açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemidir. Drupal ile internette yayınlamak istediğiniz içerikleri yönetip, sosyal medya, kurumsal intranet, e-ticaret, haber siteleri  ve çeşitli web uygulamaları geliştirebilirsiniz. Diğer açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemlerinden farklı olarak Drupal güvenlik, sürdürülebilirlik, esnek ve arkasındaki güçlü topluluktan dolayı kurumsal içerik yönetim sistemi olarak konumlanmaktadır. Bir çok insan Drupal'ı Wordpress veya Joomla ile karşılaştırma eğiliminde fakat Drupal kendini kurumsal içerik yönetim sistemi olarak konumlandırdığından dolayı bu doğru bir bakış açısı değil.

Drupal ile, Wordpress ve Joomla ile yapılabilecek her şeyi yapabilirken, diğerleri ile bir çok senaryoda tıkanabilirsiniz. "Bir blog yapacaksanız Wordpress kullanın, bir Wrodpress yapacaksanız, Drupal kullanın." Böyle bakıldığında Drupal'ın esas alternatifleri Microsoft'un Sharepoint ve Adobe'nin CQ ürünleridir. Drupal hem maliyet hem de esneklik açısından bu ürünlerin önünde bir içerik yönetim sistemidir, ayrıca size geliştirdiğiniz ürüne sahip olma ve sürekli geliştirme fırsatı verir.

Drupal Nasıl Çalışır?

Drupal modülerdir, bu şu anlama gelir; bütün modülleri çıkarırsanız kendi kendine bir şey yapmayan bir suru API kalır elinizde. Drupal event-driven'dır, hook denilen PHP fonksiyonları eventler ile etkileşime geçer. Modüller bir şey olması için dinlemededir ve bir event olduğunda harekete geçerler. Drupal her kılığa girebilir. Modülün oluşturduğu son kullanıcın göreceği her şey tema katmanından geçer ve bu işlem veri ile uğraşan plugin modülünden ayrıdır. Böylece tema katmanından XML, HTML her şeye çevirilebilirler. Drupal'da üretilen her bir içerik bir node'dur (düğüm). Bu içerikleri taxonomy vocabulary'ler ile sınıflandırabilirsiniz. Node'lar taxonomy'ler ile ilişkili olabilirken, birbirleriyle de ilişkilendirilebilir. Her bir node'a sınırsız field(alan) ekleyebilirsiniz. Alanlar node'lar içerisinden çekebileceğiniz ilişkili veri alanlarıdır.

  • 708,00TL
  • Vergiler Hariç: 600,00TL

Etiketler: Drupal