Haber Seslendirme

Yeni Haber Seslendirme

İnsanlar dünya üzerinde neler yaşandığını, haberler aracılığıyla öğrenirler. İlk radyonun çıkışıyla birlikte, haber spikerleri radyolarda haber seslendirme yapmaya başladılar. İnsanlar spikerlere gelen haberleri dinleyerek önce Türkiye üzerinde yaşanan gelişmelerden sonra ise dünyada yaşanan olaylardan haberdar olmaya başladılar ve bununla birlikte daha bilinçli bir toplum oluşmaya başladı.Aslında haber bültenlerin, insanların toplum bilincini kazanmasında, genel kültür ve ahlak kurallarını öğrenmelerinde, dünya üzerindeki çeşitli bölgelerde yaşayan insanların yaşamlarını görerek veya duyarak kendi toplumlarında bulunan eksiklerini giderme gibi konularda bilgi sahibi olmalarını sağlama vs. amaçları vardır ve bu edinimleri insanlar zamanla kazanırlar. Yani haberler yalnızca dünyadan ve Türkiye’den haber almak için sunulmamaktadır.

İnsanlara haberlerin iletilmesini sağlayan kurum ve kuruluş ise medyadır. Medya çok geniş bir kavramdır. Medya yüz binlerce insana ekmek kapısı olmuştur. Bizlerin televizyonlarda gördüğü veya radyolarda dinlediği spikerler, işin yalnızca görünen isimleridir. Bunun yanı sıra arka planda çalışan yüz binler bulunmaktadır.Spikerlerden söz edecek olursak; spikerlerin asli görevi haberleri düzgün bir telaffuzla dinleyiciye sunmaktır. Spikerliğin bir diğer ismi de sunuculuktur. Haber spikerleri haber seslendirme yaparken, kanalın geçtiği alt yazıları dinleyiciye tonlamaları da kullanarak okur.

Haber seslendirme tekniklerini bilmeyen bir spikerin sunu yeteneği de gelişmemiştir. Düşündüğümüzde karşımıza geçen bir insanın sürekli saatlerce tek düze konuştuğunu, tonlamaları kullanmadığını ve mimikleriyle karşı tarafa anlattıklarını hissettirmediğini varsayarsak, bir süre sonra bu durumun bizleri rahatsız etmeye başladığını fark ederiz. Haber spikerleri haber seslendirme işini yaparken milyonlara hitap ederler. Haber seslendirme yaparken spikerin sesini gerektiği yerlerde alçaltması gerektiği yerlerde vurgular yapması ve gerektiğinde tonlamasını yükseltmesi gerekir. Böylece tekdüzelikten kurtulmuş olacaktır. Dinleyici ise keyifle haber dinleyecek bir sonraki günün haber saatinde de aynı kanalı ve spikeri tercih edecektir. Bu da kanalın kazanması anlamına gelir.

  • 3.540,00TL
  • Vergiler Hariç: 3.000,00TL

Etiketler: Haber Seslendirme