Size bir telefon kadar yakınız
0 850 532 19 14
Dil Seçin
Dil Seçin

İnternet Üzerinden Hakarete Maruz Kaldım, Ne Yapabilirim?

653 görüntülenme
İnternet Üzerinden Hakarete Maruz Kaldım, Ne Yapabilirim?

Sosyal medya platformları olarak adlandırdığımız “Facebook”, “Twitter”, “Linkedin”, “İnstagram” vb. bir çok uygulamanın kullanım oranı gün geçtikçe artmakta ve kullanım yaşı da düşmektedir. Bu mecralar üzerinde açılmış veya açılacak hesaplar kullanıcı bilgileri doğrulaması yapmadan açılabilmektedir. Sosyal medya hesaplarının açılması sırasında en çok gerekli olan bilgi “e-posta” hesaplarıdır. Bu e-posta hesapları aracılığı ile son kullanıcı tüm sosyal medya platformları üzerinden hesap oluşturabilir.

Günümüzde siber zorbalık, internet üzerinden işlenen hakaret, tehdit, şantaj vb. suçların artması ile birlikte bu olaylardan mağdur bir çok vaka hukuki süreçlerde görülmektedir. Bu tür durumlarda mağdur kişilerin yapmış oldukları en büyük hata hakaret içeriğinin/içeriklerinin gerçekleştiği mesajlaşmanın veya yorumun ekran görüntüsünü alarak A4 çıktısı ile adli sürece başvurmalarıdır. Bu başvuru yönteminin hata olarak kabul edilmesinin en büyük etkeni çıktısı ve ekran görüntüsü alınan içeriğin/kullanıcının silindikten sonra ulaşılamaması ve şüpheli tarafın bu yöntemle kendini savunabilmesidir.

İnternet üzerinden işlenen bu tür suçlar genellikle sahte hesap olarak adlandırılan (yanlış bilgiler ile açılan hesaplar) sosyal medya hesapları üzerinden gerçekleştirilmektedir. Aynı şekilde; bu tür durumlarda mağdur kişilerin yapmış oldukları en büyük hata hakaret içeriğinin/içeriklerinin gerçekleştiği mesajlaşmanın veya yorumun ekran görüntüsünü alarak A4 çıktısı ile adli sürece başvurmalarıdır. Çünkü hakaret yorumunu yapan sosyal medya hesabının sahte hesap olmasından dolayı, her an kapanma olasılığı mevcut olup bu durum göz ardı edilmemelidir. Kapanan sahte hesapların tespiti ne yazık ki mümkün değildir.

Peki bu durumlarda mağdur kişi ne yapmalıdır? Bu tür durumlarda mağdur kişi veya vekili ilk olarak Adli Bilişim Hizmetleri uzmanlarına bu durumu aktarıp, elde olan verinin/hakaretin delil niteliğine gelmesini sağlaması ve raporlandırmasını istemelidir. Adli Bilişim Hizmetleri bünyesinde çalışan uzmanlarımız delil niteliğine geçecek verinin uluslararası standartlar çerçevesinde hash değerli ekran görüntüleri ve ekran videolarını alarak delil niteliğine geçmesini sağlayarak raporlandırmaktadırlar. Sahte hesap sahipleri ise uzmanlarımızın tecrübesi ve çeşitli yöntemleir ile tespit edilebilmektedirler.

Bu süreçte haklı iken haksız duruma düşmek ve davanın tarafınızca olumsuz seyretmesini önlemek için işi uzmanına danışın.

BU KONU HAKKINDA UZMANIMIZDAN HEMEN BİLGİ VE DESTEK ALMAK İSTERSENİZ LÜTFEN FOR YOU BİLİŞİM İLETİŞİM HATTIMIZI ARAYINIZ!..

0 850 532 19 14