Size bir telefon kadar yakınız
0 850 532 19 14
Dil Seçin
Dil Seçin

Sanal Ortamda Bilgi Kirliliği

695 görüntülenme
Sanal Ortamda Bilgi Kirliliği

Sözlük anlamı ile bilgi; araştırma, öğrenme ve gözlem yoluyla elde edilen her türlü gerçek, malumat ve kavrayışın tümüdür. Bilgi tanımı çokça düşünür tarafından yapılmıştır. Kimine göre sistematik kurallara uygun enformasyon kimine göre içinde bulunduğumuz dünyayı yorumlamak ve yönetmek için kullanılan bir zihinsel kavrayıştır.

İnternet kullanımının her geçen gün artış göstermesi, ucu olmayan bu sanal dünyanın giderek büyümesi anlamına geliyor. Günümüzde özellikle sosyal paylaşım sitelerine olan ilginin artması ve popüler hale gelmesi internet kullanımını daha cazip hale getirmektedir. Bu platformlarda sadece fotoğraf veya video paylaşımı yapılmayıp sanattan siyasete, eğitimden bilime, spordan kişisel hobilere gibi birçok konuda bilgi aktarımı ve paylaşımlar yapılmaktadır.Sosyal paylaşım platformları bilinçli kullanıldığında başka insanlarla iletişim kurma noktasında önemli bir araçtır ancak söz konusu “doğru bilgiye ulaşmak” olduğunda ise durumun olumsuz bir hale büründüğünü söyleyebiliriz.

Sanal ortamdaki özgürlük, bireylere sınırsız paylaşım imkânı sağlamaktadır. İnternet bireylerin duygu ve düşüncelerini özgürce paylaşabildiği, farklı görüşlerin ve her konuda derlenmiş bilgilerin paylaşıldığı bir ortamdır. Bu sayede sanal ortamda sonu gelmeyen bilgi birikimi oluşmaktadır fakat sistemdeki bilgilerin herhangi bir kontrol mekanizmasından yoksun olması “bilgi kirliliğini” de beraberinde getirmektedir. Bu paylaşımların bilimsel değerlere bağlı olamayıp doğru kaynaklardan yapılmaması da yine doğru bilgiye ulaşmayı zor hale getirmektedir.

Belirli bir konu ile ilgili bilgiye ulaşmak isteyen kullanıcılar çoğu zaman araştırma konusu ile alakasız, yanlış ve güvenilir olmayan birçok bilgiye de ulaşabilmektedir. Bu durum sanal ortamda karmaşa ve erişim problemi oluşturmaktadır. Bu nedenle hangi bilgilere dikkat edilmesi gerektiği ya da hangilerine dikkat edilmemesi gerektiği büyük önem taşımaktadır.

BU KONU HAKKINDA UZMANIMIZDAN HEMEN BİLGİ VE DESTEK ALMAK İSTERSENİZ LÜTFEN FOR YOU BİLİŞİM İLETİŞİM HATTIMIZI ARAYINIZ!..

0 850 532 19 14