Size bir telefon kadar yakınız
0 850 532 19 14
Dil Seçin
Dil Seçin

Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Kurumsal » Sıkça Sorulan Sorular
 
Ortam SANAL, İşlenen Suç Gerçektir!..
For You Bilişim, danışmanlık ve hizmetleri kapsamında tüm sorularınızı yanıtlamak için hazırdır.
Adıma Sahte Sosyal Ağ Hesabı Açılmış. Bu Sitede Fotoğraflarım Yayımlanıyor. Ne Yapmam Gerekir?
 

“1. Hesabın oldugu siteye sahte hesabı şikayet ediniz.Şikayet için ilgili linke tıklayınız:
Gmail
Twitter
Yahoo
Facebook
Hotmail
Yandex
2. Mağdur olduğunuz suç şahsi müracaat ile adli takibi yapılacak suçlardandır.
3. Suçu anlatan bir dilekçe yazıp imzalayınız. İmzaladığınız dilekçe ile:
a. Suçun işlendiği yerden sorumlu polis merkez amirliğine,
b. Suçun işlendiği yerden sorumlu Cumhuriyet Başsavcılıgı na,
c. Siber Suçlarla Mücadele Sube Müdürlüğü ne müracaat edebilirsiniz.
Not:
1. İmzaladığınız formu elden başvuracağınız yere götürün, tarayicidan tarayarak mail olarak atmayınız.
2. Takibi şikayete bağlı olan suçlarda bireysel başvuru şarttır.
Yasal Sürecinden Haricinde Firmamızdanda Araştırma Talep Edebilirsiniz.”

Adli Bilişim, Veri Kurtarma veya Yazılım İhtiyacım Var Ama Bütçem Kısıtlı
 

“Adli Bilişim, Veri Kurtarma ve Yazılım alanlarında fahiş fiyatlardan arınmış bir hizmet vermekteyiz. Bütçenizin büyüklüğüne göre bize teklifte bulunabilirsiniz. Durumunuz incelenip gerekli hizmet için size yardım ederiz.”

Analiz Sonucunda Kurtarma İşlemi İçin Belirlenen Ücreti Onaylamazsam Ne Olur?
 

“Analizimiz sonrasında eğer belirlediğimiz veri kurtarma ücretimizi onaylamazsanız hiç bir ücret ödemeden cihazınızı iade alabilirsiniz. Ancak şirketimize veri kaybı olan ortamınızı göndermeden önce lütfen kayıp verilerinizin önemi ve değeri ile ilgili doğru ve iyi bir değerlendirme yapmanızı rica ederiz. Zira analiz işlemleri için harcanan emek ve çabaların boşa gidebileceğini ve kayıp verilerinin kurtarılmasını bekleyen sıradaki diğer müşterilerin de mağdur olabileceklerini hatırlatmak isteriz.”

Banka Hesabıma Tanımlı İnternet Bankacılığım Bilgim Dışında Kullanıldı, Ne Yapmam Gerekir?
 

“1. Bankanız ile görüsünüz ve şüpheli gördüğünüz harcamanın ekstresini temin ediniz,
2. Telefon ve bilgisayar(lar)ınıza format atmayınız,
3. Mağdur olduğunuz suç, adli işlem yapılabilmesi için şahsi müracaat gerektiren suçlardandır.
4.Suçu anlatan bir dilekçe yazıp imzalayınız. İmzaladığınız dilekçe ile:
a. Suçun islendiği yerden sorumlu polis merkez amirliğine,
b. Suçun islendiği yerden sorumlu Cumhuriyet Başsavcılığı’na,
c. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne müracaat edebilirsiniz.
Not:
1. İmzaladığınız dilekçeyi elden başvuracağınız yere götürün, tarayıcıdan tarayarak mail olarak atmayınız.
2.Takibi şikayete bağlı olan suçlarda bireysel başvuru şarttır.”

Bilgisayarıma Casus Yazılım İle Bağlanan Kişiler Görüntümü Aldı. Ne Yapmalıyım?
 

“1. Bilgisayarınıza format atmayınız ve herhangi bir işlem yapmayınız.
2. Mağdur oldugunuz suç, adli işlem yapılabilmesi için şahsi müracaat gerektiren suçlardandır.
3.Suçu anlatan bir dilekçe yazıp imzalayınız. İmzaladığınız dilekçe ile:
a. Suçun işlendiği yerden sorumlu polis merkez amirliğine,
b. Suçun işlendiği yerden sorumlu Cumhuriyet Başsavcılığı’na,
c. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ne müracaat edebilirsiniz.
Not:
1. İmzaladığınız dilekçeyi elden başvuracağınız yere götürün, tarayıcıdan tarayarak mail olarak atmayınız.
2.Takibi şikayete bağlı olan suçlarda bireysel başvuru şarttır.”

Bilirkişi Kimdir?
 

“Bilirkişi hakimin ihtisas ve uzmanlık alanına girmeyen konularda kendi bilgisi, tecrübesi ile bir davanın çözülebilmesi için görüş ve kanaatini bildiren kişidir. Bilirkişi kanaatlerini bir bilirkişi raporu altında resmiyete döküp talep eden makama sunan kişidir.”

Bilirkişi Raporu Örneği ve Formatı Nasıldır?
 

“Güncel bilirkişi rapor formatı ve bilirkişi raporu örneği FOR YOU BİLİŞİM birimlerinden alınan randevu ile beraber birebir olarak tarafınıza gösterilir. Bu suretle aldığınız hizmetin sonucunun nasıl olacağı netleşmiş olur. Bilirkişi raporları ister elektronik ortamda PDF formatında veya ıslak imzalı olarak tarafınıza teslim edilebilir.”

Bilirkişi Raporları Hangi Mercilere Sunulabilir?
 

“Bilirkişi raporunu hem adli hem idari makamlara sunabilirsiniz. Hatta hukuki varlığı olan tüzel kişilikler veya bireysel şahıslara ihtarname şeklinde de gönderilebilir. Bilirkişi raporunuzu bir iş mahkemesinde de kullanabilirsiniz yada bir ceza mahkemesinde de kullanabilirsiniz. Bir bilirkişi raporu bir kitap kadar uzun da olabilir yada bir sayfa kadar kısa da olabilir ancak en makbulü az ve anlaşılabilecek kadardır.”

Bilirkişi Raporlarına İtiraz Hakkı Var mıdır?
 

“Tarafınıza mahkemeler tarafından atanan bir bilirkişi raporunun yanlış düzenlendiğini düşünüyorsanız ve dava içinden çıkılmaz hale geldiyse özel bilirkişilik hizmeti alma vakti gelmiş demektir. Ayrıca bilirkişi raporlarına itiraz hakkınız bulunmaktadır. Ancak bu hak bilimsel olarak bilirkişinin kanaat tam tersine özel bir bilirkişi raporu düzenlenmesiyle mümkün olabilmektedir. Diğer türlü yapılan itirazlar sonuçsuz kalacaktır.”

Bir Konuyla İlgili Veri Kurtarılması Yapılmalı. Ancak Gizlilik Endişelerim Var!
 

“İçiniz rahat olsun. İşlemlerimizde titizlikle birlikte büyük gizlilik temel amaçlarımızdandır. Bilgisayar veya mobil cihazlarınızda yapılan incelemelerden size verilen rapor dışında hiçbir yerde veya bünyemizde kesinlikle veriler barınamaz. kopyalanamaz. Hatta incelemeyi yapan kişi dışında bünyemizde çalışanların dahi bir bilgisi olmayacaktır. Garanti ediyoruz.”

Bir İnternet Sitesinde Haklarımı İhlal Eden Yayınlar Yapılıyor. Bunu Engellemek İçin Ne Yapmalıyım?
 

“Bu konu 5651 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinde düzenlenmiştir Buna göre İnternet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle kişilik haklarının ihlal edildiğini iddia eden gerçek ve tüzel kişiler ile kurum ve kuruluşlar, içerik sağlayıcısına, buna ulaşamaması halinde yer sağlayıcısına başvurarak uyarı yöntemi ile içeriğin yayından çıkarılmasını isteyebileceği gibi doğrudan sulh ceza hakimine başvurarak içerige erişimin engellenmesini de isteyebilir.
İnternet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle kişilik haklarının ihlal edildiğini iddia eden kişilerin talepleri, içerik ve/veya yer sağlayıcısı tarafından en geç yirmi dört saat içinde cevaplandırılır. İnternet ortamında yapılan yayın içerigi nedeniyle kişilik hakları ihlal edilenlerin talepleri doğrultusunda hakim bu maddede belirtilen kapsamda erişimin engellenmesine karar verebilir.”

Bir İnternet Sitesinde Özel Hayatımın Gizliliğini İhlal Eden Yayınlar Yapılıyor. Bunu Engellemek İçin Ne Yapmalıyım?
 

“Bu konu 5651 sayılı Kanunun 9/A maddesinde düzenlenmiştir Buna göre İnternet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle özel hayatının gizliliğinin ihlal edildiğini iddia eden kişiler, Başkanlıga doğrudan başvurarak içeriğe erişimin engellenmesi tedbirinin uygulanmasını isteyebilir. Yapılan bu istekte; hakkın ihlaline neden olan yayının tam adresi (URL), hangi acılardan hakkın ihlal edildiğine ilişkin açıklama ve kimlik bilgilerini ispatlayacak bilgilere yer verilir. Bu bilgilerde eksiklik olması halinde talep isleme konulmaz. Başkanlık, kendisine gelen bu talebi uygulanmak üzere derhal Birliğe bildirir, erişim sağlayıcılar bu tedbir talebini derhal, en geç dört saat içinde yerine getirir.

Erişimin engellenmesi, özel hayatın gizliliğini ihlal eden yayın, kısım, bolum, resim, video ile ilgili olarak (URL seklinde) içerige erişimin engellenmesi yoluyla uygulanır. Erişimin engellenmesini talep eden kişiler, internet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiğinden bahisle erişimin engellenmesi talebini talepte bulunduğu saatten itibaren yirmi dört saat içinde sulh ceza hakiminin kararına sunar. Hakim, internet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle özel hayatın gizliliğinin ihlal edilip edilmediğini değerlendirerek vereceği kararını en geç kırk sekiz saat içinde açıklar ve doğrudan Başkanlığa gönderir; aksi halde, erişimin engellenmesi tedbiri kendiliğinden kalkar.”

Bilgisayarım MAC İşletim Sistemine Sahip. Yardım Edebilir misiniz?
 

“Mac olmuş Windows olmuş ya da Linux olmuş bizim işimiz işletim sistemleriniz ile sınırlı değildir. İşletim sisteminiz veya cihazınız ne olursa olsun size hizmet verebilmekteyiz.”

Cihazımı Kargo yada Kurye ile Gönderirken Nelere Dikkat Etmeliyim?
 

“Kargo paketlerinizi iletişim sayfamızda bulunan adres ve telefon bilgilerimizi ve size ait bilgilerinizi eksiksiz yazarak gönderiniz. Lütfen şirketimize kargo ile cihazınızı gönderirken, mutlaka iletişim sayfamızda bulunan formu doldurarak şirketimize haber vermeyi unutmayınız. Eğer şahıs yada şahıs şirketi iseniz TC kimlik numaranızı ve vergi dairenizi yazınız. Eğer şirket iseniz şirketinizin resmi ünvan-adres-vergi bilgilerini iletişim bilgilerinize ek olarak yazıp, lütfen göndereceğiniz kargo paketi ile ilgili mutlaka irsaliye düzenleyiniz. Hatırlatmak isteriz ki, son zamanlarda artan maliye kontrolleri sırasında kargolar için sevk irsaliyesi düzenlenmemesi yada irsaliye üzerinde eksik bilgi olması durumunda, karşılıklı olarak para cezaları ile karşı karşıya kalınabileceğinden, irsaliye konusuna özellikle dikkat edilmesini rica ediyoruz.

Kargo ile göndereceğiniz cihazınızın paketlemesinin çok iyi yapılması, gereken önem ve itinanın gösterilmesi gerekmektedir. Veri depolama cihazları son derece hassas yapıya sahip olduklarından, nakliye ve depolama sırasındaki olası darbe, sarsılma, ısınma, ıslanma, tozlanma gibi dış ortam, statik, elektrik ve fiziksel hasarlara maruz kalmayacak şekilde paketleme yapılmalıdır. Cihaz boyutuna uygun bir kutuya yerleştirilmeli, kutu içerisine kırılmayı ve bükülmeyi önleyecek şekilde muhafaza edebilecek, ıslanma ve tozlanmayı da engelleyecek paketleme malzemeleri kullanılmalıdır.

Gönderi süresi ve şartları ile ilgili bilgileri öncesinde sorgulamak kaydı ile, kurye veya kargolarınızı mutlaka bilinen, güvenilir kurye yada kargo firmaları ile göndermeniz, gönderi sonrasında da kurye gönderinizi takip etmenizi tavsiye ediyoruz. İletişim sayfamızdaki forma bu takip numaranızı da belirtmeniz de büyük yarar olacaktır. Şehirler arası otobüsler ile gönderilecek cihazlar tarafımızdan teslim alınmamaktadır.”

Evimde, Ofisimde veya Aracımda Dinleme Cihazı Olduğundan Şüpheleniyorum, Ne Yapabilirim?
 

“Yasa dışı dinlemeler dijital cihazlar üzerinde yazılım kullanmak vasıtasıyla yapılabildiği gibi böcek olarak tabir edilen microçipler ile de yapılmaktadır. Bu mikroçipler hem radyo frekansı üzerinden hem de üzerlerinde bulunan data hatları ile veri transfer ederler. Büyük çoğunluğu pil ile çalışırken daha uzun soluklu dinlemelerde mikroçipler elektrik hattına bağlanarak sürekli çalışması sağlanır. Eğer dinlenip dinlenmediğiniz konusunda şüphe duyuyorsanız uzmanlarımız bunun tespitini yapabilir ve kimin dinlediğini yapacakları incelemeler sonucunda bulabilir. For You Bilişim bu işlemler sonucunda gerekli hukuki sürecin başlatılmasında da size yardımcı olmaktadır.”

Fotoğraf, Video ve Ses Üzerinde Manipülasyon Yapılabilir mi?
 

“Evet. Hem fotoğraf hem video hem de ses dosyaları üzerinde manipülasyon yapma imkanları vardır. Ancak bu manipülasyonların tespiti çoğu zaman mümkündür. Yüksek teknoloji ürünü yazılımlar ile fotoğraflar pixel pixel, videolar kare kare, ses dosyaları ise mili saniyeler bazında incelenir, çeşitli metodolojiler ile analiz edilir. Bulunan anormallikler ile dosyalarda ne gibi tahribat yapıldığı ortaya konur.”

Fethiye’de Değilim Ne Yapmalıyım?
 

“Üzülmeyin. Tek yapmanız gereken veri kurtarma talep başvurusu yaparak cihazınızı itina ile paketleyerek dilediğiniz kargo firmasına teslim etmek. Firmamız Türkiye’nin tüm şehirlerinden kargo ile gönderilen cihazları sizi sürekli bilgilendirerek işleme koyup, yine sitemiz üzerinden durum sorgulaması yapabilirsiniz. Kargo gönderim sonrası kargo takip numaranız ile kargonuzun gönderim durumunu da takip etmenizi öneririz.”

Gizlilik Politikanız Hakkında Bilgi Verir misiniz?
 

“Gerek size ait kişisel bilgileriniz, gerekse de teslim etmiş olduğunuz cihazlardaki tüm verileriniz ilgili yasalara ve gizlilik ilkelerine uyumlu şekilde özel ve gizli tutulmaktadır. Başkası tarafından kullanılması veya görüntülenmesine kesinlikle izin verilmemektedir. İstemeniz halinde ayrıca Gizlilik Sözleşmesi tarafımızdan imzalanmaktadır.

Veri kurtarma işlemine tabii tutularak kurtarılmış ve size tutanakla teslim etmiş olduğumuz her türlü veri ve bilgileriniz 15 gün süresince yedekleme ünitelerimizde en güvenilir şekilde saklanmaktadır. Ancak bu süre sonunda otomatik olarak tamamen silinmektedir. Ancak istemeniz halinde kurtarılmış verilerinizi teslim alır almaz da verileriniz derhal sistemimizden silinebilmektedir.”

Görüntü Netleştirme Yapılabilir mi, Nasıl Yapılır?
 

“En çok sorulan soruların başında görüntü netleştirme ve iyileştirme gelmektedir. Televizyon dizileri ve filmlerde izlediğimiz görüntü iyileştirme teknikleri film efektlerinden ibarettir. Görüntüler bu filmlerde gözüktüğü gibi iyileştirilemez ve büyütülemez. Görüntü iyileştirilme çok meşakkatli bir süreçtir. Her görüntü iyileştirilemez, ancak okunmayan plaka, gözükmeyen yüz, vb. gibi durumlarda video/görüntü uzmanlarımız ile görüşüp görüntünün iyileşip iyileşemeyeceğini öğrenebilirsiniz.”

Hacker Saldırılarına Karşı Yeterli Korumam Var mı?
 

“İzinsiz giriş, saldırı ve işlevsiz bırakma teknikleri her geçen gün gelişmekte ve saldırganların kullanabileceği yeni açıklar çıkmaktadır. Bu bağlamda gerek evinizde gerekse kurum ve kuruluşların büyük yapısı içinde birçok açık bulunabilir. Düzenli olarak sızma testleri yaparak bilişim sistemleri üzerinde tespit edilen açıkların kapatılmasını sağlıyoruz.”

Harddiskim Bozuldu. Çalışmıyor. Veriler Kurtarılabilir mi?
 

“Evet. Fiziksel veya yazılımsal arızası olan tüm veri depolama üniteleri laboratuvarımızdaki tozsuz ortam imkanlarında açılır, gerekli müdahaleler yapılır ve verilerinize ulaşılabilir. Veri kurtarma hassas bir iştir. Cihazlarınızı sadece güvendiğiniz profesyonellere emanet ediniz.”

Hard Disk Tamir Ediyor Musunuz?
 

“Kuruluşumuz olarak prensiplerimiz gereği harddisk tamiri hizmeti vermemekteyiz. Fakat işin iyi tarafı harddisk tamiri de yapabilecek deneyimdeyiz. Bu olanaklara rağmen veri kurtarma firması olduğumuz için sadece hasar görmüş veya veri kaybına uğramış olan cihazınızı en profesyonel biçimde kurtarıp size teslim ediyoruz. Eğer arızalı cihazı tamir ettirerek bütün bilgilere ulaşacağım diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Cihaz tamir işlemi yaptırarak kesine yakın bir oranda veri kaybına uğrama şansınız bulunmaktadır.”

Herhangi Bir Darbeye Maruz Kalmış ya da Fiziksel Hasar Görmüş Harddiskten Veriler Kurtarılabilir mi?
 

“Evet. Fiziksel hasar görmüş harddiskten ya da herhangi bir veri depolama ortamından veri kurtarmak teorik olarak mümkündür ancak veri kurtarma süreci ve maliyeti hasarın boyutu ile orantılı olarak değişkenlik arz edebilir. Tercih etmeniz durumunda For You Bilişim tarafından ücretsiz analiz edilmesi için hasarlı diskinizi başka bir işleme, özellikle herhangi bir enerji yüklemesine tabii tutmadan, kişisel çabalarınızla ya da otomatik veri kurtarma programlarıyla diskiniz üzerinde olası daha fazla hasara yol açmadan, şirketimize gönderebilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.”

İnternette 5651 Sayılı Yasanın 8. Maddesinde Yer Alan; Çocuk Pornografisi İçeren Web Sitesine Rastladım Ne Yapmalıyım?
 

“Adli kurumlara başvurmadan önce aşağıdaki işlemleri yapmanız çözüm sürecini hızlandıracaktır.
1. Pornografik içeriğin olduğu sayfanın ekran görüntüsünü alınız
2. İnternette gezerken tespit ettiğiniz çocuk pornografisi görüntüsünün olduğu adres satırını kopyalayınız veya not alınız
4. Şikayet edeceğiniz sitenin web adresini eksiksiz olarak belirtmeye dikkat ediniz.
5. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı İnternet Bilgi İhbar Merkezi’nin ihbarweb.org.tr adresindeki formun uygun yerlerine bilgileri giriniz.”

İnternette 5651 Sayılı Yasanın 8. Maddesinde Yer Alan; İntihara Yönlendirme İçeren Web Sitesine Rastladım Ne Yapmalıyım?
 

“Adli kurumlara başvurmadan önce aşağıdaki işlemleri yapmanız çözüm sürecini hızlandıracaktır.
1. İntihara yönlendirme içeriğinin olduğu sayfanın ekran görüntüsünü alınız
2. İnternette gezerken tespit ettiğiniz intihara yönlendirme görüntüsünün olduğu adres satırını kopyalayınız veya not alınız
4. Şikayet edeceğiniz sitenin web adresini eksiksiz olarak belirtmeye dikkat ediniz.
5. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı İnternet Bilgi İhbar Merkezi’nin ihbarweb.org.tr adresindeki formun uygun yerlerine bilgileri giriniz.”

İnternette 5651 Sayılı Yasanın 8. Maddesinde Yer Alan; Sağlık için Tehlikeli Madde Temini, İçeren Web Sitesine Rastladım Ne Yapmalıyım?
 

“Adli kurumlara başvurmadan önce aşağıdaki işlemleri yapmanız çözüm sürecini hızlandıracaktır.
1. Sağlık için Tehlikeli Madde Temini, içeriğinin olduğu sayfanın ekran görüntüsünü alınız
2. İnternette gezerken tespit ettiğiniz Sağlık için Tehlikeli Madde Temini, görüntüsünün olduğu adres satırını kopyalayınız veya not alınız
4. Şikayet edeceğiniz sitenin web adresini eksiksiz olarak belirtmeye dikkat ediniz.
5. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı İnternet Bilgi İhbar Merkezi’nin ihbarweb.org.tr adresindeki formun uygun yerlerine bilgileri giriniz.”

İnternette 5651 Sayılı Yasanın 8. Maddesinde Yer Alan; Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Kullanılmasını Kolaylaştırma, İçeren Web Sitesine Rastladım Ne Yapmalıyım?
 

“Adli kurumlara başvurmadan önce aşağıdaki işlemleri yapmanız çözüm sürecini hızlandıracaktır.
1. Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Kullanılmasını Kolaylaştırma, içeriğinin olduğu sayfanın ekran görüntüsünü alınız
2. İnternette gezerken tespit ettiğiniz Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Kullanılmasını Kolaylaştırma, görüntüsünün olduğu adres satırını kopyalayınız veya not alınız
4. Şikayet edeceğiniz sitenin web adresini eksiksiz olarak belirtmeye dikkat ediniz.
5. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı İnternet Bilgi İhbar Merkezi’nin ihbarweb.org.tr adresindeki formun uygun yerlerine bilgileri giriniz.”

İnternette 5651 Sayılı Yasanın 8. Maddesinde Yer Alan; Müstehcenlik, İçeren Web Sitesine Rastladım Ne Yapmalıyım?
 

“Adli kurumlara başvurmadan önce aşağıdaki işlemleri yapmanız çözüm sürecini hızlandıracaktır.
1. Müstehcenlik, içeriğinin olduğu sayfanın ekran görüntüsünü alınız
2. İnternette gezerken tespit ettiğiniz Müstehcenlik, görüntüsünün olduğu adres satırını kopyalayınız veya not alınız
4. Şikayet edeceğiniz sitenin web adresini eksiksiz olarak belirtmeye dikkat ediniz.
5. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı İnternet Bilgi İhbar Merkezi’nin ihbarweb.org.tr adresindeki formun uygun yerlerine bilgileri giriniz.”

İnternette 5651 Sayılı Yasanın 8. Maddesinde Yer Alan; Fuhuş, İçeren Web Sitesine Rastladım Ne Yapmalıyım?
 

“Adli kurumlara başvurmadan önce aşağıdaki işlemleri yapmanız çözüm sürecini hızlandıracaktır.
1. Fuhuş, içeriğinin olduğu sayfanın ekran görüntüsünü alınız
2. İnternette gezerken tespit ettiğiniz Fuhuş, görüntüsünün olduğu adres satırını kopyalayınız veya not alınız
4. Şikayet edeceğiniz sitenin web adresini eksiksiz olarak belirtmeye dikkat ediniz.
5. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı İnternet Bilgi İhbar Merkezi’nin ihbarweb.org.tr adresindeki formun uygun yerlerine bilgileri giriniz.”

İnternette 5651 Sayılı Yasanın 8. Maddesinde Yer Alan; Kumar Oynanması için Yer ve İmkân Sağlama, İçeren Web Sitesine Rastladım Ne Yapmalıyım?
 

“Adli kurumlara başvurmadan önce aşağıdaki işlemleri yapmanız çözüm sürecini hızlandıracaktır.
1. Kumar Oynanması için Yer ve İmkân Sağlama, içeriğinin olduğu sayfanın ekran görüntüsünü alınız
2. İnternette gezerken tespit ettiğiniz Kumar Oynanması için Yer ve İmkân Sağlama, görüntüsünün olduğu adres satırını kopyalayınız veya not alınız
4. Şikayet edeceğiniz sitenin web adresini eksiksiz olarak belirtmeye dikkat ediniz.
5. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı İnternet Bilgi İhbar Merkezi’nin ihbarweb.org.tr adresindeki formun uygun yerlerine bilgileri giriniz.”

İnternette 5651 Sayılı Yasanın 8. Maddesinde Yer Alan; Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar, İçeren Web Sitesine Rastladım Ne Yapmalıyım?
 

“Adli kurumlara başvurmadan önce aşağıdaki işlemleri yapmanız çözüm sürecini hızlandıracaktır.
1. Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar, içeriğinin olduğu sayfanın ekran görüntüsünü alınız
2. İnternette gezerken tespit ettiğiniz Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar, görüntüsünün olduğu adres satırını kopyalayınız veya not alınız
4. Şikayet edeceğiniz sitenin web adresini eksiksiz olarak belirtmeye dikkat ediniz.
5. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı İnternet Bilgi İhbar Merkezi’nin ihbarweb.org.tr adresindeki formun uygun yerlerine bilgileri giriniz.”

İnternette 5651 Sayılı Yasanın 8. Maddesinde Yer Alan; Yasadışı Bahis İçeren Web Sitesine Rastladım Ne Yapmalıyım?
 

“Adli kurumlara başvurmadan önce aşağıdaki işlemleri yapmanız çözüm sürecini hızlandıracaktır.
1. Yasadışı Bahis içeriğinin olduğu sayfanın ekran görüntüsünü alınız
2. İnternette gezerken tespit ettiğiniz Yasadışı Bahis görüntüsünün olduğu adres satırını kopyalayınız veya not alınız
4. Şikayet edeceğiniz sitenin web adresini eksiksiz olarak belirtmeye dikkat ediniz.
5. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı İnternet Bilgi İhbar Merkezi’nin ihbarweb.org.tr adresindeki formun uygun yerlerine bilgileri giriniz.”

İnternetten Haber, Fotoğraf veya Yorum Kaldırmak Mümkün müdür
 

“Evet, internet üzerinden içerik kaldırmanın birçok yolu bulunmaktadır. Yapılacak çalışmalarla provokatif, müstehcen, yasa dışı, vb. gibi birçok içerik internet üzerinden kısa zamanda kaldırılabilir. Bazı içeriklerin kaldırılması diğerlerine göre daha uzun sürebilir ve resmi makamlara başvuru gerektirebilir. Tüm bu işlemleri For You Bilişim sizin için takip eder ve online itibarınızı korur.”

İnternet Üzerinden Yüklenen Otomatik Veri Kurtarma Programları Hangi Durumdaki Veri Kayıplarını Kurtarmada Başarılı Olabilir?
 

“Veri depolama ortamının fiziksel olarak (yaşlanmaya bağlı yıpranma, disk yüzeyindeki korozyonlar, düşme, çarpma, disk çalışırken ani hareketlerden kaynaklı, motor sıkışması, okuyucu kafa ve/veya elektronik kart vb. donanımsal arıza) hasar görmemişse,

Dış etken (çalışma sıcaklığının aşırı yüksek veya nemli ortam olması vb.) kaynaklı problemlerden dolayı herhangi bir hasar oluşmamışsa,

Veri depolama ortamındaki sistem alanı (dosyanın adı, özellikleri vb. dosya tanımları ile yani bilgisayar ilk açıldığında başlangıç yerini gösteren tanımlama bilgisinin olduğu dosya ve klasör adlarının ve özelliklerinin olduğu alan) hasar görmemişse,

Veri depolama ortamındaki veri alanı (dosyaların oluşturduğu kümeler, ardışıklık, klasör kümeleri bütünlüğü) hasar görmemişse,

Diskin manyetik plaka yüzeylerinde (çizik vb.) hasar oluşmamışsa;Veri kaybı olan ortamdaki yapının orijinal halini bozmamak kaydı ile otomatik veri kurtarma programları nispeten başarılı olabilmektedir.”

Kargo veya Kurye Ücreti Kime Aittir?
 

“Şirketimiz kurtarma yapılacak veri saklama cihazlarına yapılacak analizler için herhangi bir başlangıç analiz ücreti almadığından çift yönlü kargo, kurye ücreti cihaz sahibine aittir. For You Bilişim Ltd. Şti. karşı ödemeli gönderilmiş paketleri kabul etmemektedir.”

Kişisel Bir Veri Kurtarma İşim Var ve Büyük Çapta Ücretler Ödeyemiyorum
 

“Veri kurtarma işi konuya, işin zorluğuna ve bütçeye göre değişiklikler gösterir. Veri kurtarma işi uzmanlık ve beceri gerektiren bir iştir. Merak etmeyin bütçenizi zorlamayacak, Tekliflerinize uyacak ortalama ücretler ile sizi memnun edecek hizmet vermekteyiz.”

Kötü Görüntüyü İyileştirerek Netleştirme Yapılabilir mi?
 

“Bizatihi yaşadığınız veya tanığı olduğunuz kaçırılma hırsızlık yaralama cinayet gibi olaylara ait video görüntülerinin iyileştirmek suretiyle netleştirilerek tespit yapılması mümkün. Bu tespit bazen elinde tabanca, bıçak olup olmadığı, belli olmayan plakanın okunması, insan yüzünün netleştirilmesi, belli belirsiz bir yazının okunması gibi tespitler olabilir.

Bulanık ve Net olmayan Video görüntülerinden bu tür tespitlerin yapılması Kriminal servisler uzman kadromuzca yapılıp gerekirse raporlanarak davayı lehinize çevirerek, suçsuzluğunuzu veya haklı olduğunuzu ispat edebilmekteyiz.”

Kredi Kartımdan Bilgim Dışında Harcama Yapılmış Ne Yapmam Yapmalıyım?
 

“Adli kurumlara başvurmadan önce aşağıdaki işlemleri yapmanız çözüm sürecini hızlandıracaktır.
1. Bankanız ile görüşüp şüpheli gördüğünüz harcamanın ekstresini temin ederek size ait olmayan harcamaları belirleyiniz.
2. Mağdur olduğunuz suç, adli işlem yapılabilmesi için şahsi müracaat gerektiren suçlardandır.
3. Bilgisayara indirdiğiniz formun çıktısını alınız, el yazınızla doldurup imzalayınız.
4.Suçu anlatan bir dilekçe yazıp imzalayınız. İmzaladığınız dilekçe ile:
a. Suçun işlendiği yerden sorumlu polis merkez amirligine,
b. Suçun işlendiği yerden sorumlu Cumhuriyet Başsavcılığı na,
c. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ne müracaat edebilirsiniz.
Not:
1. İmzaladığınız dilekçeyi elden basvuracağınız yere götürün, tarayıcıdan tarayarak mail olarak atmayınız.
2.Takibi sikayete bağlı olan suçlarda bireysel başvuru şarttır. “

Kurtarmış Olduğunuz Verileri Sizden Nasıl Teslim Alabilirim?
 

“Sizin getireceğiniz/göndereceğiniz harddisk, usb bellek, sistemimize kayıt edilir. Diskinizden, usb bellek, yedekleme ünitesine veya başka bir veri depolama cihazından kurtarılan veriler, ilk önce server üzerinden kullanıcıya gösterilmektedir.

Onay vermenize müteakip, kurtarılmış verileriniz boyutuna göre sizin temin edeceğiniz harddisk, harici bir disk, usb bellek, ya da başka bir yedekleme ünitesine kopyalanarak tarafınıza teslim edilmektedir.

İsteminiz halinde sizin adınıza yeni bir yedekleme ünitesi de For You Bilişim Ltd. Şti. temin edilmektedir. Talebiniz üzerine, eğer kurtarılan dataların boyutu da uygunsa, yine elektronik posta eklentisi ve web ftp ile de bilgilerinizi gönderilebilmektedir.”

Masaüstü, Laptop, Notebook veya Başka Bilgisayar Sistemimdeki Verilerim Silindi
 

“Endişe etmeyin. Alanında en iyi personellerimiz ile elimizden gelen hizmetin en iyisini sunuyoruz. Diski kullanmayı bırakın. Sizin veya Bilgili- Yetkili yerler dışında yapılacak çeşitli işlemler verinin kurtarılmasını zorlaştıracak hatta imkansızlaştıracaktır.”

On-line Oyun Karakterim Çalındı Ne Yapmam Lazım?
 

“1. Site yönetimi ile mesajlaşarak çalınan oyun karakterinizi bildirerek sorununuzu çözmeye çalısınız. Çözülmezse:
2. Online olarak oynadığınız oyun sitesinin adresini ve bu sitede kullanılan ID adı, karakter adının bilgilerini cıktı olarak alınız.
3. Mağdur olduğunuz suç, adli işlem yapılabilmesi için şahsi müracaat gerektiren suçlardandır.
4.Suçu anlatan bir dilekçe yazıp imzalayınız.
İmzaladığınız dilekçe ile:
a. Suçun işlendiği yerden sorumlu polis merkez amirligine,
b. Suçun işlendiği yerden sorumlu Cumhuriyet Başsavcılığı na,
c. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlügü ne müracaat edebilirsiniz.
Not:
1. İmzaladığınız dilekçeyi elden başvuracağınız yere götürün, tarayıcıdan tarayarak mail olarak atmayınız.
2.Takibi şikayete bağlı olan suçlarda bireysel başvuru şarttır.”

Özel Bilirkişi Raporu Ne Zaman Sonuçlanır?
 

“Bilirkişi raporu dava içerisinde bilirkişiye tevdi edilen dosya muhteviyatındaki ekler veriler soruşturmadaki kişi sayısı ve bilirkişiden talep edilen bilgilere göre değişiklik gösterir. Örneğin; Ortalama devlet bilirkişisi teslimat süresi 30 gün iken FOR YOU BİLİŞİM birimlerince ortalama 3 iş günü içinde özel bilirkişi raporu düzenleyip teslim edilebilir. FOR YOU BİLİŞİM sahip olduğu modern adli bilişim teknolojileri sayesinde diğer adli bilişim uzmanları ve bilirkişilerinin imkansız, veya olumuz sonuçlandırdıkları dosyalardan olumlu sonuçlar almaktadır.”

Resmi Makamlarda ve Mahkemelerde Kullanılabilecek Uzman Görüşü (Mütalaası) Hazırlıyor musunuz?
 

“Evet. İncelemelerimiz ve tespitlerimiz sonucunda hazırlanan raporlar yurt içi ve yurt dışında geçerli akredite bilimsel yöntemlerle hazırlanmaktadır.”

Samsung Cep Telefonuma Sıvı Teması Oldu Açılmıyor, Veri Kurtarılabilir mi?
 

“Evet, Açılmayan ve hasar almış cep telefonlarından chip-off dediğimiz hafıza çipinin sökülüp okunması işlemi ile veriler kurtarılabilir.”

SATA, PATA, SCSI ve RAID ya da Diğer Kısaltmalar Hakkında Bir Şey Bilmiyorum, Diskim Sadece Çöktü.
 

“Teknoloji hayatımıza sonradan giren bir olay. Doğal olarak doğduktan itibaren içgüdüsel olarak öğrenme imkanımız yok. Herkesin bilmesi gerekiyor diye bir şey de yok. Kısacası hiçbir şekilde kafanıza takmayın. Aksine hiç bir şey bilmemeniz çok daha iyi, tabi bir yandan bakacak olur isek. Çünkü bazı müşterilerimiz kendi deneyimlerini uygulayıp, doğal olarak herhangi bir sonuç alamayıp cihazı çökme noktasına getirdikten sonra bizimle iletişime geçiyor.

Doğal olarak bu olaydan sonra kurtarma işlemi çok daha zor bir hale geliyor. Hatta çok daha kötüsü veriler hiçbir şekilde kurtarılamayıp, cihaz da artık kullanılmaz hale gelebiliyor. Demek istediğimiz şudur ki herhangi bir kayıp veya kurtarma işlemi gereken durum yaşadığınızda ilk olarak bizimle iletişime geçmeniz.”

Seagate Marka Diski Sistem Görmüyor Ama Kapasitesini Düşük Algılıyor, Verileri Alabilir miyiz?
 

“Bu problem diskin fabrika yazılımdan kaynaklanmaktadır. Firmware dediğimiz bu kod PC-3000 sistemlerimizde yeniden yapılandırılarak tüm veriler kurtarılabilir.”

SOM’dan ( Siber Olaylara Müdahale Hizmetinden Kimler Yararlanabilir?
 

“Siber saldırıya maruz kalan ya da risk taşıyan tüm işletmeler For You Bilişim Siber Olaylara Müdahale ve Adli Bilişim Hizmetinden yararlanabilir.”

SOM Hizmeti Neleri Kapsar?
 

“Siber olaylara müdahale ve erişim hizmeti dört aşamada gerçekleşir:
1. Aşama İlk Müdahale: Siber saldırının çözülmesini sağlayan dijital deliller belirlenir ve bu deliller ışığında sistem güvenliği sağlanır.
2. Aşama Analiz Çalışması: Uzman For You Bilişim mühendisleri tarafından yapılan siber saldırının incelemesi ve sistem kopyalarının alınması sağlanır. İnceleme sonucunda elde edilen tüm veriler göz önüne alınarak siber saldırının kullanıcılar, işletmenin bilgi varlığı ve iş süreçleri üzerinde yarattığı etkiler kritiklik derecesine göre tanımlanır. Bu işlem sonrasında ön değerlendirme sonuçları işletmeyle paylaşılır.
3. Aşama İnceleme: Analiz çalışması ile elde edilen sistem kopyaları ya da canlı sistemler üzerinden literatürde kabul gören yazılım ve yöntemlerle siber saldırının nedenlerine cevap aramak için teknik inceleme gerçekleştirilir. Bu inceleme sırasında mobil (android, IOS), media device, log, network, computer (disk, memory) verileri kullanılabilir.
4. Aşama Raporlama: Uzman For You Bilişim mühendisleri teknik inceleme sonucu elde ettiği bulguları detayları ile birlikte raporlar. Rapor; siber saldırının çeşidini, zaman çizelgesini, analiz sonucu elde edilen bilgileri, saldırının etkilerini ve alınması gereken aksiyon ve önlem önerilerini içerir.”

Sosyal Ağ Hesabım ve Mail Hesabım Başkasının Eline Geçti. Ne Yapmam Gerekiyor?
 

“1. Güvenli bir bilgisayardan veya kendi bilgisayarınızda tam korumalı virus programı alıp taradıktan sonra kendi bilgisayarınızdan hesabınızı kurtarmayı deneyiniz, Bazı yaygın web hizmetlerinin hesap kurtarma işlemi için ilgili simgeye tıklayınız:
Gmail
Twitter
Yahoo
Facebook
Hotmail
Yandex
2. Kurtarma işlemi başarılı olmadıysa hesabınızın olduğu siteye sikayet ediniz. Bazı yaygın web hizmetlerine şikayet icin ilgili simgeye tıklayınız.
Gmail
Twitter
Yahoo
Facebook
Hotmail
Yandex
3. Mağdur olduğunuz suç, adli işlem yapılabilmesi için şahsi müracaat gerektiren suçlardandır. 4.Suçu anlatan bir dilekçe yazıp imzalayınız. İmzaladığınız dilekçe ile:
a. Suçun işlendiği yerden sorumlu polis merkez amirligine,
b. Suçun işlendiği yerden sorumlu Cumhuriyet Başsavcılığı na,
c. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlügü ne müracaat edebilirsiniz.
Not:
1. İmzaladığınız dilekçeyi elden basvuracağınız yere götürün, tarayıcıdan tarayarak mail olarak atmayınız.
2.Takibi sikayete bağlı olan suçlarda bireysel başvuru şarttır.”

Şirket Serverımıza İzinsiz Erişilerek Tüm Veritabanımız Şifrelenerek Fidye İsteniyor. Ne Yapmalıyım?
 

“Şirketinizin bilgi işlem sorumluları tarafından, serverınızın saldırıya ugradığı tarih ve saat aralığının olay event loglarının tamamını çıkartılarak cd/dvd ortamına yazdırınız.
2. Mağdur oldugunuz suç, adli işlem yapılabilmesi icin şahsi müracaat gerektiren suçlardandır.
3.Suçu anlatan bir dilekçe yazıp imzalayınız. İmzaladığınız dilekçe ile:
a. Suçun işlendiği yerden sorumlu polis merkez amirliğine,
b. Suçun işlendiği yerden sorumlu Cumhuriyet Başsavcılıgı na,
c. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlügü ne müracaat edebilirsiniz.
Not:
1. İmzaladığınız dilekçeyi elden basvuracağınız yere götürün, tarayıcıdan tarayarak mail olarak atmayınız.
2. Takibi şikayete bağlı olan suçlarda bireysel başvuru şarttır.”

Şirketimin Verileri Uzaktan Erişilip Alınıyor. Eski Çalışanım İzinsiz Şirket Verilerimi Çekiyor?
 

“1. Bilgisayarınıza format atmayınız ve herhangi bir işlem yapmayınız.
2. Mağdur olduğunuz suç, adli işlem yapılabilmesi için şahsi müracaat gerektiren suçlardandır.
3.Suçu anlatan bir dilekçe yazıp imzalayınız. İmzaladığınız dilekçe ile:
a. Suçun işlendiği yerden sorumlu polis merkez amirliğine,
b. Suçun işlendiği yerden sorumlu Cumhuriyet Başsavcılığı na,
c. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlügü ne müracaat edebilirsiniz.
Not:
1. İmzaladığınız dilekçeyi elden basvuracağınız yere götürün, tarayıcıdan tarayarak mail olarak atmayınız.
2.Takibi şikayete bağlı olan suçlarda bireysel başvuru şarttır.”

Telefonumun Dinlendiğinden, İzlendiğimden Şüpheleniyorum. Ne Yapabilirim?
 

“Yasa dışı dinlemeler en yaygın olarak bu iş için özel üretilmiş yazılımlar ile yapılmaktadır. Teknolojinin hızla gelişmesi ile yasa dışı dinlemeler çok basit bir şekilde yapılabilir hale gelmiştir. Telefon, bilgisayar veya tabletinizden, hatta akıllı saatinizden dinleniyor veya izleniyor olabilirsiniz.

Eğer dinlenip dinlenmediğiniz konusunda şüphe duyuyorsanız uzmanlarımız bunun tespitini yapabilir ve kimin dinlediğini yapacakları incelemeler sonucunda bulabilir. For You Bilişim bu işlemler sonucunda gerekli hukuki sürecin başlatılmasında da size yardımcı olmaktadır.”

Telefonumda yada Bilgisayarımda Silinmiş Adli Mercilerde Kullanmam Gereken Veri Var.
 

“Cihazınızı kapatın. Kullanmayı ve veri yazmayı bırakın. Piyasada dolaşan “silinenleri getirme programları” kurmanız ve kullanmanız verilere zarar verebilmektedir. Cihazı muhafaza altına aldıktan sonra bu işlem için profesyonel destek almanız gerekir. Firmamıza ulaşabilirsiniz.”

Telefon, Tablet, ve Diğer Mobil Cihazlardaki Verilerim Silindi.
 

“Endişe etmeyin. Alanında en iyi personellerimiz ile elimizden gelen hizmetin en iyisini sunuyoruz. Cihazı kullanmayı bırakın. Sizin veya Bilgili – Yetkili yerler dışında yapılacak çeşitli işlemler verinin kurtarılmasını zorlaştıracak hatta imkansızlaştıracaktır. Cihazınızı Alanında kendini kanıtlamış Mobil adli bilişim yazılımlarıyla en iyi veri kurtarma işlemi için inceleyerek gerekli işlemleri titizlikle yürütürüz.”

Telekomünikasyon Yoluyla Yapılan İletişimin Denetlenmesi Tedbirlerinin Uygulanması Hangi Mevzuata Dayanmaktadır?
 

“03.07.2005 Tarihli ve 5397 Sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun
04.12.2004 Tarihli ve 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu 135-138 inci Maddeler
05.11.2008 Tarihli ve 5809 Sayılı Elektronik Haberlesme Kanunu
Telekomunikasyon Yoluyla Yapılan İletişimin Tespiti, Dinlenmesi, Sinyal Bilgilerinin Değerlendirilmesi ve Kayda Alınmasına Dair Usul ve Esaslar İle Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının Kuruluş, Gorev ve Yetkileri Hakkında Yönetmelik (Başbakanlık Yonetmeligi)
14.02.2007 Tarihli ve 26434 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan Ceza Muhakemesi Kanununda Öngörülen Telekomünikasyon Yoluyla Yapılan İletişimin Denetlenmesi, Gizli Soruşturmacı ve Teknik Araçlarla İzleme Tedbirlerinin Uygulanmasına İlişkin Yonetmelik (Adalet Bakanlığı Yönetmeliği)”

Tüm Dosyalarım Lazım Değil. Belli Bir Dosya veya Klasörü Tek İsteyebilir miyim?
 

“Elbette. Bizim için önemli olan sizin veri kaybı ile zarar görmemeniz. Tek yapmanız gereken Veri kurtarma başvurusu yaparken kurtarılmasını istediğiniz dosyaları belirtmek.”

Uzman Mütalaası Adli Süreçleri Hızlandırır mı?
 

“Evet. Uzman mütalaaları hem soruşturma hemde kovuşturma aşamalarını önemli ölçülerde hızlandırmakta ve resmi makamların yoğun iş yükünden dolayı geç hazırlanan bilirkişi raporlarına ışık tutmaktadır.
Uzman mütalaaları talep edenin isteklerine göre kolluk kuvvetleri veya Adli Tıp gibi kurumlardan gelen raporlara göre çok daha kapsamlı hazırlanmaktadır.”

Veri Kurtarma Nedir?
 

“Manyetik, elektronik, optik ya da fiziksel arıza veya hasarlar sebebiyle, silinmiş, bozulmuş erişilemez durumdaki verilerin özel yazılımlar, cihazlar ve nitelikli steril ortamda, gerekli olması durumunda yedek parça ve donör veri depolama üniteleri kullanılarak geri getirilmesi yöntemine Data Kurtarma denilmektedir. Ülkemizde kısmen Veri Kurtarma ya da Bilgi Kurtarma olarak da ifade edilen bu kavramın İngilizce aslı Data Recovery’dir.”

Veri Kaybı Nedir?
 

“Günümüzde kişisel ve kurumsal verilerin büyük bir kısmı bilgisayar sistemlerine işlenmekte ve bu veriler bilgisayar sistemlerinde manyetik (hard disk, disket, teyp, yedekleme kartuşları vb.), optik (CD, DVD) veya elektronik (flash disk, usb hafıza kartları vb.) tabanlı veri depolama ortamlarında saklanmaktadır. Bu veriler depolama ortamlarında düzenli ve mantıksal bir dosyalama sistemi içerisinde tutulurlar. Bu dosyaların içindeki bilgilerin ya da dosyalama sisteminin düzeninin, mantıksal diziliminin bir kısmının ya da bütününün silinmesi, bozulması ya da veri depolama ortamlarının fiziksel olarak arızalanması yada hasar görmesi sonucunda verilerin erişilemez hale gelmesine Veri Kaybı denilmektedir.”

Veri Kurtarma İşlem Ücretiniz Nedir? Maliyeti Nasıl Hesaplanır?
 

“For You Bilişim Ltd. Şti.’ne ulaştırılan veri kaybına uğramış veri kaydedici cihaz ve aygıtların arıza tespiti ile ön incelemesi için herhangi bir analiz ücreti talep etmemektedir. Ücret bilgisi arıza tespiti yapılmadan kesinlikle verilmemektedir. Zira müşteri ya da kullanıcı tarafından hasar ve arıza hakkında verilen ön bilgiler yanlış, yetersiz veya eksik olabileceği gibi, çoğu zaman da önceden tahmin edilemeyen başka hasar ve problemlerle de karşılaşılabilmektedir.

Arıza ve hasar durumu tespiti için kurtarma işleminin zorluğu, kullanılacak teçhizat, yazılımlar, uygulanacak metodoloji ve ek malzeme (örn.: sarf olarak kullanılacak donör disk sayısı gibi) ile tahmini harcanacak süre hesaplanılarak ücretlendirme yapılmaktadır. Onayınıza müteakip veri kurtarma süreci başlatılmaktadır. Diğer yandan, FOR YOU BİLİŞİM Veri Kurtarma kesinlikle verilerin içeriği ve kıymetine göre ücretlendirme yapmamaktadır. Data kurtarma taban fiyatımız 100 USD + KDV’dir.”

Yanlışlıkla Hafıza Kartımı Biçimlendirdim. Resimlerim Kurtarılabilir mi?
 

“Üzerine yeni resim çekilmediği sürece her zaman veriler kurtarılabilir.”

Yedeklenmemiş ve Format Atılmış Bilgisayardan, Harddiskten Veriler Kurtarılabilir mi?
 

“Evet. Eğer cihaza sadece format atılmışsa veriler %100 başarı oranıyla kurtarılır. Eğer format işleminden sonra aynı bilgisayar ya da harddiske tekrar işletim sistemi kurulduysa , bu formatlanmış yani silinmiş eski verilerin üzerine yeni veriler yazılmış, yeni bilgiler yüklenmiş demektir.

Bu durumda dahi verilerin tamamı kurtarılabilir ancak tavsiye edilen formattan sonra kişisel çabalarla cihaz üzerinde herhangi bir işlem yapılmaması ve özellikle otomatik veri kurtarma programları kullanılarak yeni veri yüklenmemesidir.

Web Sitemize BotNet / DDOS Saldırısı Yapıldı, Ne Yapmamız Gerekiyor?
 

“1. Web sitenizin barındığı yer saglayıcı (hosting) ile irtibata gecerek erişim loglarını cıkarttırıp cd/dvd ortamında temin ediniz.
2. Mağdur oldugunuz suç, adli işlem yapılabilmesi icin şahsi muracaat gerektiren suçlardandır.
3.Suçu anlatan bir dilekçe yazıp imzalayınız. İmzaladığınız dilekçe ile:
a. Suçun islendiği yerden sorumlu polis merkez amirliğine,
b. Suçun islendiği yerden sorumlu Cumhuriyet Başsavcılıgı na,
c. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ne müracaat edebilirsiniz.
Not:
1. İmzaladığınız dilekçeyi elden basvuracağınız yere götürün, tarayıcıdan tarayarak mail olarak atmayınız.
2.Takibi şikayete bağlı olan suçlarda bireysel başvuru şarttır.”

Web Sitem Hacklendi, Ne Yapmam Gerekir?
 

“1. Web sitenizin barındığı yer sağlayıcı (hosting) ile irtibata geçerek erişim loglarını çıkarttırıp cd/dvd ortamında temin ediniz.
2.Mağdur olduğunuz suç, adli işlem yapılabilmesi için şahsi müracaat gerektiren suçlardandır.
3.Suçu anlatan bir dilekçe yazıp imzalayınız. İmzaladığınız dilekçe ile:
a. Suçun işlendiği yerden sorumlu polis merkez amirliğine,
b. Suçun islendiği yerden sorumlu Cumhuriyet Başsavcılığı na,
c. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ne muracaat edebilirsiniz.
Not:
1. İmzaladığınız dilekçeyi elden basvuracağınız yere götürün, tarayıcıdan tarayarak mail olarak atmayınız.
2.Takibi sikayete bağlı olan suçlarda bireysel başvuru şarttır.”