Size bir telefon kadar yakınız
0 850 532 19 14
Dil Seçin
Dil Seçin

İnstagram Dolandırıcılığı Suçu

1 görüntülenme
İnstagram Dolandırıcılığı Suçu

İnstagram dolandırıcılığı suçu da son zamanlarda alışverişin önemli bir ayağı haline gelen İnstagram’da kendisine yer bulmuştur. Özellikle sahte alışveriş hesapları olarak karşımıza çıkıyor olsa da İnstagram dolandırıcılığının tek işleniş biçimi bu değildir. Aşağıda örneklerini vermiş olduğumuz bu dolandırıcılık suçuna maruz kaldığınızı düşünen kişilerin vakit kaybetmeden bir kolluk kuvvetlerine veya adli makamlara başvurmaları yararlı olacaktır.

İnstagram dolandırıcılığı Türk Ceza Kanunu m.158/1-f bendinde ifade edilen bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması ile işlenen nitelikli dolandırıcılık suçunun bir işleniş biçimidir. Dolandırıcılık Kanundaki tanımı ile hileli davranışlarla bir kimseyi aldatarak yarar sağlamaktır. Dolandırıcı bu yararı aldattığı kimsenin veya bir başkasının zararına olarak sağlayabilir. Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere dolandırıcılık suçunun işlenmesinde Kanunen bir kısıtlama olmayıp failin yöntemine göre çeşitli şekillerde işlenebilecektir.

İnstagram Dolandırıcılığı Suçu Örnekleri İnstagram dolandırıcılığı suçunun örneklerinden ilki sahte alışveriş hesaplarıdır. Yaygın bir dolandırıcılık türü haline gelmiş olan sahte alışveriş hesapları satın alınmış binlerce takipçisi, photoshop vb. düzenleme programları ile düzenlenmiş müşteri memnuniyet mesajları ile kullanıcıların güvenini kazanmaktadır. Diğer alışveriş hesaplarından edinmiş olduğu fotoğraflarla ürün paylaşımı yaparak satışa sunmaktadır. Satış yapabilmek için çoğunlukla reklam verip hesabı gerçek kullanıcıların önüne düşürmektedir. Bu tür İnstagram dolandırıcıları satış yaptıkları ürünün ödemesini aldıktan sonra alıcının kendilerine ulaşabileceği iletişim yollarını engelleyerek suçu tamamlamaktadır.

Duygu Sömürüsü Yoluyla İnstagram Dolandırıcılığı Suçu Günümüzde en çok kullanılan dolandırıcılık yöntemlerinden birisi de kişilerin insani duygularının sömürülmesidir. Bu dolandırıcılık türü İnstagram üzerinden kişilerin içerisinde bulunduğu durumu acındırmak suretiyle anlatıp karşı taraftan para yardımı talep etmesiyle gerçekleşir. Örneğin kendisini kişiye asker arkadaşı olarak tanıtan dolandırıcı, belki de gerçekten asker arkadaşını bularak fotoğraf paylaşımı yapacak ve hesabı inandırıcı hale getirecektir. Ardından kişiye ulaşarak zor durumda olduğunu, acilen para bulması gerektiğini söyleyecek ve borç isteyecektir. Bunun gibi kendisini eski bir arkadaş, uzaktan bir akraba olarak tanıtan dolandırıcılar da mevcuttur.

İnstagram başlangıçta bir fotoğraf paylaşım sitesi olarak ortaya çıkmış olsa da günümüzde birçok farklı amaçla kullanıldığı görülmektedir. Bu kullanım amaçlarından biri de sosyalleşmek, yeni insanlarla tanışmak olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle kadınların erkek kullanıcıları ağına düşürdüğü bu İnstagram dolandırıcılığı örneği kullanıcıların uygulama üzerinden tanışarak romantik ilişkiye başlamasıyla gerçekleşmektedir. Dolandırıcı bazen kıyafet, bazen otobüs/uçak bileti parası bazen de hediye talep ederek karşı tarafın zararına yarar elde etmektedir. Bu parayı alarak kullanıcı engellemek şeklinde veya uzun sürelerle sistematik olarak yeni şeyler istemek suretiyle yapılabilmektedir.

Her sosyal medya platformunda olduğu gibi iddia dolandırıcıları İnstagram üzerinden de bu suçu işlemeye devam etmektedir. Sayfasında paylaşmış olduğu fotoğraflarda yüksek meblağlı kazanç sağladığı kuponlar mevcuttur. Onlarca gönderideki kuponların kazançlı çıktığını gören kullanıcıların dolandırıcının “banko kuponlarım var” söylemine aldandığı gözlemlenmektedir. Sürecin sonunda ‘vermiş olduğu hizmet’ karşılığında önceden para isteyen dolandırıcı sıradan bir kupon vererek kullanıcıyı aldatmaktadır.

İnstagram Dolandırıcılığı Suçu Davası Nasıl Açılır? İnstagram dolandırıcılığı suçu TCK’da düzenlenen dolandırıcılık suç tipinin işleniş biçimlerinden bir tanesidir. Dolayısıyla burada açılacak olan dava ceza davasıdır. Ceza davası şikayetle başlayan soruşturma aşamasından sonra gerek duyulduğu hallerde Cumhuriyet Savcılığı tarafından açılacaktır. Soruşturma başlatılabilmesi için savcılığın suçtan haberdar olması gerekli ve yeterlidir. Burada önemli olan İnstagram dolandırıcılığı mağduru olan kimsenin suçu öğrendiği anda vakit kaybetmeden yetkili makamlara bildirmesidir.

Instagram kullanıcısı dolandırıcılığa maruz kaldığını anladığında derhal savcılığa veya kolluk kuvvetlerine başvurmalıdır. Burada bildirim bir dilekçe ile veya sözlü şikayetin tutanağa geçirilmesi suretiyle yapılabilecektir. Öte yandan Instagram dolandırıcılığının bildirimi internet üzerinden EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) resmi web sitesinden de yapılabilmektedir. Karşınıza çıkacak olan şikayet formunu doldurmak yeterli olacaktır. Bununla beraber siber@egm.gov.tr adresinden kolluk kuvvetlerine ulaşarak şikayette bulunmak mümkündür.

İnstagram dolandırıcılığı suçu dava sürecini destekleyecek verilerin toplanması ve analiz işlemleri için For You Bilişim’e danışmak için iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

İnstagram dolandırıcılığı suçu şikayet dilekçesi suçun bildirimi için ilk ve en önemli aşamadır. Dilekçenin yazımında yaşanılan olayların açık ve anlaşılır bir dille anlatılmalı, gereksiz bilgilere yer verilmemelidir. Suça ilişkin delillerin dilekçe ile birlikte toparlanması ve dilekçe yazılırken bunlara atıf yapılması önemlidir. Şikayet dilekçesinin yazımında özellikle bir bilişim avukatından yardım almak suçun soruşturulması bakımından faydalı olmaktadır. Zira savcılık nezdinde suç oluşturduğunu iddia ettiğiniz olayların araştırılmaya değer olduğu kanısı uyandırılmalıdır. Siz de İnstagram dolandırıcılarının mağduru olduğunuzu düşünüyorsanız For You Bilişim Uzmanlarına ve Avukatlarına danışabilirsiniz!

BU KONU HAKKINDA UZMANIMIZDAN HEMEN BİLGİ VE DESTEK ALMAK İSTERSENİZ LÜTFEN FOR YOU BİLİŞİM İLETİŞİM HATTIMIZI ARAYINIZ!..

0 850 532 19 14