Size bir telefon kadar yakınız
0 850 532 19 14
Dil Seçin
Dil Seçin

İşyerinde Ses Kaydı Yasal mı?

3 görüntülenme
İşyerinde Ses Kaydı Yasal mı?

Kişilerin kendisinden izinsiz olarak işyerinde ses kaydı alınması izinsiz ses verisi elde edildiği ve kayıt altına alındığı için yasal olarak nitelendirilemeyecektir. Bu gerekçeyle TCK 134/1 ikinci cümlesi uyarınca işyerinde izinsiz ses kaydı alınmasının cezalandırılması gerekir.

İşyerinde ses kaydı alınmasının işçi işveren ilişkisi bağlamında ayrıca incelenmesi gerekir. Elbette işverenin işyerinde işçiyi takip yetkisi bulunmaktadır. Fakat bu yetkinin yalnızca işin nasıl yapıldığı hususunda olduğu ve özel hayatı kapsamadığı unutulmamalıdır. Burada işçinin özel hayatı işin nasıl yapıldığına oranla üstün ve öncelikli bir haktır. Buna göre örneğin işverenin işçisinin telefonlarını dinlemesi söz konusu ise bu uygulama işçinin özel hayatının gizliliğini ihlal etmektedir. Bu örnekte işçinin kullandığı telefon ister işyerine ait ister işçiye ait olsun ihlal sorumluluğu gündeme gelecektir.

İşyerinde ses kaydının yasal olabilmesi için diğer alanlarda veya görüntü kayıtlarında da olduğu gibi ses kaydı alınan kimsenin önceden bilgilendirilmesi ve bunu kabul etmesi gerekmektedir.

BU KONU HAKKINDA UZMANIMIZDAN HEMEN BİLGİ VE DESTEK ALMAK İSTERSENİZ LÜTFEN FOR YOU BİLİŞİM İLETİŞİM HATTIMIZI ARAYINIZ!..

0 850 532 19 14