Size bir telefon kadar yakınız
0 850 532 19 14
Dil Seçin
Dil Seçin

TELEFON İLE RAHATSIZ EDİLME

616 görüntülenme
TELEFON İLE RAHATSIZ EDİLME

Telefon ile rahatsız edilme, Telefon ile rahatsız ediliyorum, Telefon ile rahatsız etme suçu, Telefon ile rahatsız etmek suçmu, telefon ile rahatsız edilme suçmu, telefonuma sürekli mesaj atıyor, telefonda bana ilginç sesler dinletiliyor, Telefon ile rahatsız edilme dilekçe örneği, Telefon ile rahatsız edilme suçu ile ilgili yapılması gerekenler

TELEFON İLE RAHATSIZ EDİLME
Telefon ile rahatsız edilme suçu, belkid e son 10 yıl içerisinde büyük artış göstermiştir, Halk arasında telefon kullanma oranı arttıkça, bu suçu işleyen insan sayısı da aynı oranda artmıştır. Kara sevdaya düşmüşler, takıntılı olanlar, sapıklar veya diğerleri, bir insanı sıklıkla aramanın bir çok psikolojik nedeni olabilir. Peki ama telefonumuzu her arayan kişi bizi rahatsız etmiş sayılır mı? Bu sorularınıza bu yazımızla birlikte cevap bulacağız. Telefon ile rahatsız edilme suçu öncelikle kasıtla işlenmesi gerekmektedir. Sizi arayan kişi ısrarla ve kasıtla sizi aramalıdır. Bu konuda anlaşalım sevgili okurlarım. Rahatsız edildim demek için bilinçli olarak aranmanız şarttır. Kanunlarımıza göre kimse kimseyi arayarak rahatsız etmeye, özel hayatına müdahale etmeye veya insanların huzurunu bozmaya hakkı yoktur. Bu nedenle telefon ile rahatsız etmek bir suçtur.

Telefon ile rahatsız etme suçunun TCK’da yeri
Telefon ile rahatsız etme Türk Ceza Kanuna göre suçtur. Bu bağlamda kanunumuza göz attığımızda, TCK 123 maddesinde aynen şöyle bir ifade ile karşılaşırız, Sırf huzur ve sükûnunu bozmak maksadıyla bir kimseye ısrarla; telefon edilmesi, gürültü yapılması ya da aynı maksatla hukuka aykırı başka bir davranışta bulunulması halinde, mağdurun şikâyeti üzerine faile üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir. 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasını gören okurlarım evet telefon ile rahatsız etmek yada edilmek suç ve bir yaptırımının olduğunu net bir şekilde görmüş oldu. Burada önemli bir diğer husus ise Telefon ile rahatsız edilme suçu şikayete tabi bir suçtur. Bu nedenle mutlak suretli şikayetçi olmanız şarttır. Aksi halde oluşan suç ile ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmaz.

Telefon ile rahatsız edilme suçunun oluşması
Telefon ile rahatsız etmek veya edilmek için oluşması gereken bazı net hususlar vardır. Bu konuda ilk şartımız yukarıda bahsettiğimiz gibi bilinçli olarak bu eylemi gerçekleştirmelidir. Peki ama rahatsız edilmek yada etmek için en az kaç kere aranması gerekmektedir sorusu bir çok insanın aklını kurcalamakta. Bu konu ile ilgili net bir sayı kanunlarımız da belirtilmese de en az iki kere aranmanız veya mesaj almanız şart. Telefon ile rahatsız edilme kavramını da biraz açmak istiyorum. Telefon ile arayarak konuşmayan bir insan (Sadece sesinizi dinleyen) Telefon ile arayarak size müzik yada değişik müzik veya ses dinleten, telefonunuza anlamlı anlamsız mesaj gönderen herkes sizi telefon ile rahatsız etmiş olacaktır. Burada bir başka husus ise telefon ile rahatsız edilme suçunun kapsamında sms gönderimi de girmektedir. Rahatsız etmek istediğiniz insanı aramayarak mesaj atarak rahatsız etmek başınızın belaya girmesini engellemeyecektir.

Telefon ile rahatsız edilme cezası ile ilgili bilinmesi gerekenler
Telefon ile rahatsız edilme suçu ile ilgili almış olduğunuz ceza adli para cezasına çevrilebilir. Bu suçtan dolayı aldığınız ceza ile ilgili hükmün geriye bırakılması kararı da verilebilmektedir. Bu suçla alakalı olarak verilecek olası mahkumiyet kararı ile ilgili Hapis cezasının ertelenmesi kararı da verilebilir.

Telefon ile rahatsız edilme suçu ile ilgili Yargıtay görüşleri
Yargıtay kararları hepinizin malumudur ki kanunlarımıza büyük ölçüde yol göstermektedir. Bu bağlamda telefon ile rahatsız edilme suçu ile ilgili olarak Yargıtayın kararlarında kasıtlı olması ve ısrar eyleminin varlığı şart. Gecenin bir vakti evinizde aileniz ile birlikte patlamış mısır ve film keyfi yapıyorsunuz. Bu esnada rehberiniz de kayıtlı olmayan bir telefon sizi aradı. Siz telefon açmak veya açmamak arasında bir duygu ile açtınız ve telefonun karşısında size alakasız bir konu hakkında söylemlerde bulunan bir şahısla karşılaştınız. Haliyle telefonu kapatarak görüşmeyi sonlandırdınız. Bu eylemden dolayı her ne kadar rahatsız olsanız da yargıtay kararlarına göre bu rahatsız edilme suçunu içermemektedir. Burada önemli bir husus daha var, telefonda ki kişi size suç oluşturacak söylemlerde bulunuyorsa o zaman işin rengi değişir ve söylemi ile oluşan suç ile alakalı hakkınızı arayabilirsiniz.

Telefon ile rahatsız edilme suçu ile ilgili yapılması gerekenler
Telefon ile rahatsız edildiğinizde yapmanız gereken ilk şey müracaatta bulunmaktır. Bu bağlamda ister herhangi bir kolluk kuvvetine (Polis Jandarma ) yada bulunduğunuz bölgede ki Cumhuriyet Savcılığına aşağıda örneğini verdiğim dilekçe ile giderek başvurmanız gerekmektedir. Sizi rahatsız eden mesaj ve arama kayıtlarını da kağıda dökerek müracaatınıza mutlaka ekleyin.

BU KONU HAKKINDA UZMANIMIZDAN HEMEN BİLGİ VE DESTEK ALMAK İSTERSENİZ

LÜTFEN FOR YOU BİLİŞİM İLETİŞİM HATTIMIZI ARAYINIZ!..

0 850 532 19 14