Size bir telefon kadar yakınız
0 850 532 19 14
Dil Seçin
Dil Seçin

Cinsel Saldırı Suçu Nedir? (TCK 102)

565 görüntülenme
Cinsel Saldırı  Suçu Nedir? (TCK 102)

Cinsel saldırı suçu, cinsel arzuları tatmin amacıyla bir kimsenin vücut dokunulmazlığının ihlal edilerek bedenine fiziksel temasta bulunulması ile oluşur (TCK md.102). Cinsel saldırı suçu, suçun büyüklüğüne göre ikiye ayrılır:

1-Basit cinsel saldırı suçu (TCK 102/1): Basit cinsel saldırı suçu, mağdurun bedenine cinsel ilişki düzeyine varmayan düzeyde temasta oluşur.Bu suça “sarkıntılık suçu” da denmektedir. Örneğin, rızası dışında bir kimseyi öpmek, dokunmak vb. gibi davranışlar sarkıntılık suretiyle basit cinsel saldırı suçu olarak sayılır .

2-Nitelikli Cinsel Saldırı Suçu, (TCK 102/2): TCK md.102/2’de belirtilen nitelikli cinsel saldırı suçu, diğer bir deyişle tecavüz suçu; vücuda “organ” veya “sair bir cisim” sokulması suretiyle fiilin gerçekleştirilmesi halinde oluşur.

kişinin bir başka kişiye temas etmeden gerçekleştirdiği söz ve davranışlar cinsel taciz suçu olarak adlandırılır. Cinsel saldırı suçunun oluşması için bedene temas şarttır. Failin kendi bedeni üzerinde yaptığı davranışlar da cinsel saldırı olarak değerlendirilemez. Örneğin, bir kimsenin cinsel organını mağdura göstermesi cinsel saldırı değil, cinsel taciz olarak nitelendirilir.

Cinsel suçlar, genel olarak şu şekilde kategorize edilmektedir:
1.Cinsel İstismar Suçu:
2.Cinsel Taciz Suçu:
3.Cinsel Saldırı Suçu:
3.1.Basit cinsel saldırı suçu,
3.2. Sarkıntılık suçu,
3.3 Nitelikli Cinsel Saldırı
4.Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçu

BU KONU HAKKINDA UZMANIMIZDAN HEMEN BİLGİ VE DESTEK ALMAK İSTERSENİZ

LÜTFEN FOR YOU BİLİŞİM İLETİŞİM HATTIMIZI ARAYINIZ!..

0 850 532 19 14