Size bir telefon kadar yakınız
0 850 532 19 14
Dil Seçin
Dil Seçin

Facebook’un ücretsiz Wi-Fi bulma özelliği “Wi-Fi Bul” herkese açıldı

481 görüntülenme
Facebook’un ücretsiz Wi-Fi bulma özelliği “Wi-Fi Bul” herkese açıldı

Facebook, kullanıcılarının ücretsiz ve halka açık Wi-Fi ağlarını bulmasını sağlayan yeni “Wi-Fi Bul” özelliğinin etki alanını genişletiyor. Hatırlayacağınız üzere “Wi-Fİ Bul” özelliğini geçen yıl mobilde test etmeye başlayan Facebook, o zamanlar bu özelliği sadece iOS kullanıcıları için seçili ülkeler üzerinde yapılan bir test olarak sınırlandırmıştı.

Facebook dün yaptığı açıklama ile kullanıcılarının bu özelliği hem iOS’ta hem de Android’de dünya çapında kullanabileceklerini paylaştı. Wi-Fi Bul özelliği, kullanıcılar için seyahat ederken ve özellikle hücresel veri ağının sınırlı olduğu alanlarda daha da kullanışlı olacak görünüyor.

Wi-Fi Bul’u nasıl kullanabilirsiniz?

Bu özelliğe erişmek isterseniz Facebook mobil uygulamasının “Daha Fazla” sekmesini ziyaret etmeniz yeterli. “Wi-Fi bul” sekmesini etkinleştirdikten sonra Facebook bu özelliği kullanmaya ihtiyacınız olduğunu düşünebiliyor. Sonrasında ise size en yakın Wi-Fi noktalarını ve Wi-Fi’ların ait olduğu şirketler hakkında bilgileri gösteren bir harita sunuyor.

Peki bu özellik Facebook’a ne kazandırıyor?

Facebook’un kazanımlarından biri Facebook’un aylık 2 milyara ulaşan kullanıcılarının sosyal ağda daha fazla vakit geçirmesi. Bir diğeri ise bu özelliğin kafe ve restoran gibi yerel işletmeler bulmaya yardımcı olması sayesinde Google Maps’e rakip olması. Dikkat çeken kazançlardan biri de Facebook’un sizi sürekli takip etmesini kolaylaştırmak; Wi-Fi Bul özelliğini kullanmak için uygulamada konum paylaşımına izin vermediyseniz, sürekli paylaşım ayarına geçmeniz gerekiyor.

Ancak Facebook’un Google Maps’e rakip olacak nitelikte hareket edebilmesi için yerel işletmelerin kendi Wi-Fİi’larını sahiplenerek bilgileri detaylı bir şekilde düzenlemesi gerekiyor. Şu an için az sayıda olan Wi-Fi sahiplenmesinin, artık bu özellik küresel olarak yayıldığı için artış göstereceğini düşünüyorum.

Facebook uzun süredir kullanıcılarının internete bağlanması konusunda büyük çaplı projeler hayata geçiriyor. Internet.org ve güneş enerjisi ile çalışan drone’lar bunlardan birkaçı. Daha fazla internet erişimi ise daha fazla kullanıcı anlamına geliyor.

Kaynak : Webrazzi

BU KONU HAKKINDA UZMANIMIZDAN HEMEN BİLGİ VE DESTEK ALMAK İSTERSENİZ

LÜTFEN FOR YOU BİLİŞİM İLETİŞİM HATTIMIZI ARAYINIZ!..

0 850 532 19 14