Size bir telefon kadar yakınız
0 850 532 19 14
Dil Seçin
Dil Seçin

Yabancılar İçin Kira Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

563 görüntülenme
Yabancılar İçin Kira Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Özellikle son yıllarda Türkiye’de yaşayan yabancı nüfusu artış göstermiştir. Bu durum da ev sahiplerinin “Yabancılara ev kiralarken nelere dikkat etmeli?” sorusunu sormasına neden olmuştur. Eğer siz de ev sahibiyseniz ve bu sorunun cevabını merak ediyorsanız, dikkat etmeniz gerekenleri sıralamaya başlayalım:

  • Öncelikle evinizi kiralamak isteyen kiracı adayının pasaportunun fotokopisini çektirmeli veya kendisiyle birlikte dairenizin bağlı olduğu ilçenin polis merkezine gitmelisiniz. Bu sayede gerekli araştırmaları yapıp, evinizi güvenilir birine kiraladığınıza emin olabilirsiniz. Bu adımı atlamamanız çok önemlidir, aksi halde kiralama süreci ideal şekilde ilerlemeyebilir ve sözleşmeyi erken feshetmeniz gerekebilir.
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile kira sözleşmesi yaparken kiracının T.C kimlik numarası kontrata yazılmaktadır. Fakat yabancı kiracıların T.C. kimlik numarası olmayacağından kontrata, kiracınızın pasaport numarasını ve pasaport kopyasını eklemelisiniz.
  • Sözleşme süresi dolduktan sonra gerçekleşecek zam oranını kontratta belirtmelisiniz.
  • Kontratta ev adresinin doğru yazıldığına emin olmalısınız. Yanlış yazılan adresler nedeniyle su aboneliği, elektrik aboneliği ya da doğalgaz aboneliği yaptırılamayabilir. Ayrıca bu abonelikler açılırken Zorunlu Deprem Sigortası’na (DASK’a) da ihtiyaç vardır. Eğer poliçenizin zamanı dolduysa yenilemeyi ihmal etmemelisiniz.
  • Kiracınızın kira, hizmet faturaları ya da aidat gibi yükümlü olduğu giderleri ödememesi durumlarında mağdur olmamak için dilerseniz kiracı sigortası yaptırabilir ve kendinizi güvence altına alabilirsiniz.

BU KONU HAKKINDA UZMANIMIZDAN HEMEN BİLGİ VE DESTEK ALMAK İSTERSENİZ
LÜTFEN FOR YOU BİLİŞİM İLETİŞİM HATTIMIZI ARAYINIZ!..

0 850 532 19 14