Size bir telefon kadar yakınız
0 850 532 19 14
Dil Seçin
Dil Seçin

Kamusal Alanda Fotoğraf Çekmek Yasal mı?

2.351 görüntülenme
Kamusal Alanda Fotoğraf Çekmek Yasal mı?

Kamusal alanda fotoğraf çekmek aslında gün içinde fark etmeden de olsa hepimizin yaptığı ancak yasallığı tartışılması gereken bir eylemdir. Özçekim sırasında dahi kadraja yolda yürüyen, arka masamızda kahvesini yudumlayan veya yemeğini yemekte olan birçok insan girebilmektedir. Günümüzde oldukça revaçta olan bir hobi diyebileceğimiz fotoğrafçılığın icrası sırasında insanların profesyonel veya analog fotoğraf makineleri ile “sokak fotoğrafları” çektiğine de sıklıkla şahit oluruz. Bu fotoğraflara yalnızca sokak ve sokaktaki cansız nesneler değil; içerisinde bulunan hayvanlar, insanlar da dahil olmaktadır. Fakat kendisinin izinsizce fotoğrafının çekildiğini fark eden bir insanın bu eylemden rahatsızlık duyması halinde hukuki durumun ne olacağı bilinmemektedir.

Kamusal alanda fotoğraf çekmek yasaldır. Ancak bu yasallık Yargıtay’ın da kararlarında belirttiği üzere insanların kamusal alanda dolaşarak fotoğraflarının çekilmesine rıza gösterdiği anlamına gelmemektedir. Burada dikkat edilmesi gereken “kişisel verilere” saygı gösterilmesidir.

Kişisel veri kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgiyi içerisine alan bir kavramdır. Bu verilerin izinsizce kayda alınması suç oluşturmaktadır. Kamusal alanda bir kimsenin fotoğrafını, yani görüntüsünü içeren kişisel verisini izinsizce kaydetmek yasal olmayacaktır.

Bu bilgiler ışığında kısaca sokak fotoğrafçılığı adı altında insanların fotoğraflarını çekerken izin alınması gerektiği, kişilik haklarının sokakta da devam ettiği söylenebilir. Ancak gazetecilik faaliyeti kapsamında haber amaçlı olarak veya yüksek kamu yararının bulunduğu hallerde izin alınmaksızın çekim yapılmasının yasal kabul edilebileceği de belirtilmelidir.

BU KONU HAKKINDA UZMANIMIZDAN HEMEN BİLGİ VE DESTEK ALMAK İSTERSENİZ LÜTFEN FOR YOU BİLİŞİM İLETİŞİM HATTIMIZI ARAYINIZ!..

0 850 532 19 14