Size bir telefon kadar yakınız
0 850 532 19 14
Dil Seçin
Dil Seçin

Oyun Bağımlılığı Nedir?

542 görüntülenme
Oyun Bağımlılığı Nedir?

Sadece çocuklarda değil genç yetişkinlerde de sıklıkla gözlemlenen bir bağımlılık türü olan oyun bağımlılığı, özellikle ekran karşısında saatlerce oyun oynama alışkanlığına işaret etmektedir. Oyun, bebeklikten başlayarak insanın yaşamı boyunca çeşitli biçimlerde ortaya çıkan ancak bireyin büyümesi ile biçim değiştirse de boş zaman geçirme ve eğlence aracı olarak her zaman varlığını sürdüren bir etkinliktir. Oyun, hayal gücü ile ilgili olup belirli bir düzeyde öğretici ve eğitici etkilere de sahiptir. Ancak son yıllarda oyunların video oyunlarına, dijital oyunlara ve sanal oyunlara doğru evrimi ile teknoloji bağımlılığına eşlik eden oyun bağımlılığının da gündeme gelmesine yol açmıştır.

Oyun bağımlılığının belirtileri kısaca şu şekilde açıklanabilir;

– Saatlerce oyun oynamak
– Oyun oynama alışkanlığı yüzünden görev ve sorumlulukları aksatmak
– Oyunlar üzerine çok fazla kafa yormak ve hırs yapmak
– Oyunların soyut ve hayali unsurlar olduğunu unutmak ve oyunlardaki karakterleri gerçek hayata da yansıtmak
– Uzun süre oyun oynamaktan dolayı sağlık sorunları yaşamak
– Sosyal dünyadan uzaklaşarak yalnızlaşmak
– İçe kapanmak ve sosyal ortamlara adaptasyon zorluğu

Bahsedilen bu belirtilen birkaçının gözlemlendiği ve bireyin oyun oynama süresinin giderek arttığı durumlarda bağımlılıktan bahsedilebilir. Bağımlılık karşısından çeşitli bireysel önlenmeler alınabileceği gibi profesyonel yardıma başvurmak da gerekebilir. Bireysel olarak alınabilecek önlemler arasında, oyun oynama süresini kısıtlama, sosyal ilişkileri ve yüz yüze iletişimleri arttırma, oyun yerine konulabilecek hobi ya da aktivite edinme, sanatsal ve kültürel aktivitelere yönelme, oyun oynamayı sağlayan araçlara erişimi sınırlandırma gibi önemler sayılabilir.

BU KONU HAKKINDA UZMANIMIZDAN HEMEN BİLGİ VE DESTEK ALMAK İSTERSENİZ LÜTFEN FOR YOU BİLİŞİM İLETİŞİM HATTIMIZI ARAYINIZ!..

0 850 532 19 14