Size bir telefon kadar yakınız
0 850 532 19 14
Dil Seçin
Dil Seçin

Sahte Sosyal Medya Tespiti

511 görüntülenme
Sahte Sosyal Medya Tespiti

Sahte Sosyal Medya Tespiti

Teknolojinin çok hızlı geliştiği bu devirde sayısız sosyal medya uygulaması bulunmaktadır. Ücretsiz olan mesajlaşma uygulamaları Wi-Fi veya mobil internetiniz üzerinden kullanılmaktadır. İnternetteki kendilerine ait olan sosyal medya hesapları (Facebook, Instagram, Twitter, Skype, Snapchat vs gibi) kendi isimleriyle ve ya fotoğrafları çalınarak farklı isimlerle hesaplar açılmış olan çok sayıda mağdur var. İnternet kullanan herkesin başına gelebilecek bu durumdur.

Sosyal medyanın birçok yararının olmasının yanı sıra çeşitli zararları da vardır. Sosyal ağlar doğru kullanılmadığı takdirde insanlara maddi ve manevi zararlar verebilmektedir. İnternetin genel amacı her ne kadar bilgi sahibi olabilmek olsa da son zamanlarda insanlar daha farklı nedenlerden dolayı da interneti kullanmayı tercih etmektedir. Bunların en başında insanların arkadaşları ve sevdikleri ile iletişim kurmasını sağlayan sosyal ağlar gelmektedir. Sosyal medya genel itibari ile internette var olan çoğu bilgiyi, fotoğrafı ve videoyu kapsasa da son zamanda içerik olarak daha çok insanların iletişim halinde olduğu sosyal ağları içermektedir.

Sahte Sosyal Medya Hesapları Tespit Edilebilir mi?

Adınıza açılmış olan sahte hesaplar genellikle bir tanıdığınızın fark ederek size bunu bildirmesiyle olmaktadır. Ayrıca adınıza sahte hesap açıldığından şüpheleniyorsanız, sosyal medya uzmanı kişilerden araştırma yapmak içinde yardım alabilirsiniz. Sahte hesap tespit edildiğinde genellikle kişiler aceleci davranarak sahte profile mesajlar atmaktadır, sahte profil açan kişi bu durumda kendisini korumaya alabilmek için hesabı silmektedir, hesap silinmesi nedeniyle hiçbir delil ortada kalmamakta ve sahte hesabı açan kişi yada kişiler bulunamamakta birlikte işledikleri bu suçlara farklı sahte hesaplar açar devam etmektedirler. Bu gibi durumların olmaması için sahte hesap fark edildiğinde öncelikle bu konuda uzman kişiler veya Adli Bilişim firmalarından yardım alınmalıdır. Adli bilişim uzmanı tarafından toplanan veriler sayesinde sahte hesap silinse dahi elinizde bulunan deliller sayesinde hukuki işlemler yapılabilmektedir.

  • Sahte Skyp profili tespit etme
  • Sahte İnstagram profili tespit etme
  • Sahte Twitter profili tespit etme
  • Sahte Snapchat profili tespit etme

Bu ve diğer sosyal medya hesaplarında açılmış sahte hesaplar tespit edilebilmektedir.

Adıma Sahte Sosyal Medya Hesabı Açılmış Ne Yapmalıyım?

Adınıza açılmış sahte hesaptan kurtulabiliriz ancak bu hesaplardan kurtulmaya çalışırken, hakaret vb olaylar yapmamamız gereklidir. Bu türden bir olay başımıza geldiğinde ilk olarak yapacağımız iş bir adli bilişim uzmanı tarafından hesap ile ilgili rapor aldırarak adli makamlara giderek, savcılığa suç duyurusunda bulunmaktır.

Sosyal medya platformlarının birçoğunun kuruluş merkezi yurt dışında ve merkezin bulunduğu ülkenin kanunlarına tabii olarak hareket ettiklerini belirtmektedirler. Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat, Tiktok vb. gibi kurumlar gizlilik ilkeleri gereği hesaplara ait bilgiler ve hesaba erişim yapan IP bilgilerini, uluslararası terörizm, çocuk pornografisi vb durumlar dışında paylaşmayacaklarını belirtmektedirler. Ancak Sahte hesap, Hakaret, Tehdit, Şantaj, Özel hayatın gizliliğini ihlal vb. durumlarda ne yazık ki hiçbir bilgiyi paylaşmıyorlar.

Bu durumda ancak interneti iyi bilen konusunda uzman Adli Bilişim Uzmanları veya Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile irtibata geçerek bu hesabı açan kişilerin tespit edilmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca adli bir işlem yapmak istemiyorsanız, tüm sosyal medya platformlarının yardım ve şikayet bölümlerindeki direktifleri uygulayarak hesabı kapattırabilirsiniz.

Firmamız tarafından adınıza açılmış olan sahte sosyal medya hesapları tespit edilerek uluslar arası adli bilişim standartlarında raporlama hazırlanabileceği gibi hesapların kapatılmasına yönelik danışmanlık hizmeti de verilmektedir.

Hazırlanacak Adli Bilişim raporu da; Adli ve İdari Birimlerde kullanılmak üzere Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK) 67. Ve Hukuk Muhakemeleri Kanunu (HMK) 293. Maddelerine uygun olarak uzman mütalaa /uzman görüşü olarak hazırlanmaktadır.

BU KONU HAKKINDA UZMANIMIZDAN HEMEN BİLGİ VE DESTEK ALMAK İSTERSENİZ LÜTFEN FOR YOU BİLİŞİM İLETİŞİM HATTIMIZI ARAYINIZ!..

0 850 532 19 14