Size bir telefon kadar yakınız
0 850 532 19 14
Dil Seçin
Dil Seçin

Bıçakla Yaralama Suçunda Şikayet Zamanaşımı

924 görüntülenme
Bıçakla Yaralama Suçunda Şikayet Zamanaşımı

Bıçakla yaralama suçunda dava zamanaşımı en az 8 yıl olarak belirlenmiştir. Bu süre içinde cumhuriyet savcısı tarafından soruşturma açılmaması halinde dava zamanaşımına uğramaktadır.

Şikayet bağlı basit tıbbi müdahale ile giderilen ve silah olarak nitelenen suç aletinin kullanılmadığı kasten yaralama davalarında ise mağdur fiil ve faili öğrendiği tarihten itibaren 6 ay içinde cumhuriyet savcılıklarına ya da kolluk kuvvetlerine suç duyurusunda bulunarak ceza davası açılması konusunda başvuru yapabilir.

KASTEN YARALAMA SUÇU – SANIK İLE MAĞDUR ARASINDA HUSUMET BULUNMADIĞI – KAVGA ORTAMINDA HAYATİ BÖLGEYİ HEDEF ALDIĞINI GÖSTERİR KESİN VE İNANDIRICI DELİL BULUNMADIĞI – KASTEN SİLAHLA YARALAMA SUÇUNDAN HÜKÜM KURULMASI GEREKTİĞİ

ÖZET: Somut olayda; sanık ile mağdur arasında husumet bulunmaması, ciddi bir engel bulunmadığı halde eylemini sürdürmeyip tek bıçak darbesi ile yetinmesi, kavga ortamında hayati bölgeyi hedef aldığını gösterir kesin ve inandırıcı delil bulunmaması birlikte değerlendirildiğinde,

Kardeşini kasten silahla yaralama suçundan hüküm kurulması gerekirken, kasten öldürmeye teşebbüs suçundan hüküm kurulması bozmayı gerektirmiştir.

BU KONU HAKKINDA UZMANIMIZDAN HEMEN BİLGİ VE DESTEK ALMAK İSTERSENİZ

LÜTFEN FOR YOU BİLİŞİM İLETİŞİM HATTIMIZI ARAYINIZ!..

0 850 532 19 14