Size bir telefon kadar yakınız
0 850 532 19 14
Dil Seçin
Dil Seçin

Facebook Resimli Şantaj

1.156 görüntülenme
Facebook Resimli Şantaj

Yurtdışı şantaj suçunun sıklıkla işlendiği yerler Fas ( Morocco), Bulgaristan, Romanya ve Fildişi sahilleridir. Fas şantaj, özellikle video şantaj forum sitelerinde karşımıza çıkmaktadır. Video şantaj forum sitelerinde belirtilip kaynağının Fas yani Morocco olduğu dile getirilmektedir. Fas Morocco şantaj suçu çoğunlukla Arap ve Türk erkeklerine karşı işlenmekte olup video karşılığında para talep edilmektedir.

Facebook  şantaj eylemi yurtdışı şantaj suçunda da yurt içinde olduğu gibi işlenmektedir. Ancak facebook üzerinden işlenen şantaj suçunun yurtdışı versiyonunda paranın farklı ülkenin birimleriyle yurtdışına gönderilmesi istenmektedir.  İstenen para birimi bazen Euro bazen ise TL olabilmektedir. Şantaj çeteleri o kadar profesyonel hale gelmişlerdir ki; paranın yatırılacağı PTT, banka veya Western Union şubesinin adresi ve çalışma saatlerini dahi mağdura gönderebilmektedir. 

Facebook Video Şantaj Tuzağına ve Tehditlere Boyun Eğmeli miyim?

“Şantaja uğrayan ne yapmalı?” sorusu bu durumda ilk akla gelen soru olmaktadır. Facebook tehdit ve şantaj dolandırıcılığı ile karşı karşıya kaldığınızda kesinlikle bu tehdide boyun eğmemelisiniz. Şantajın ve tehdidin bir sonunun gelmeyeceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Facebook  video şantajı ile sizden para isteyen kimse elbet bir gün aynı video ile yeniden şantaj yapacaktır. Bunun olmayacağına emin olamaz ya da videoyu yedeklemediğini bilemezsiniz. Bunlar göz önüne alındığında şantaj ve facebook video şantajına boyun eğmek bir seferlik parayı yatırayım demek kurtuluş olmayacaktır. Şantaja maruz kaldığınızda yapmanız gereken en öncelikli şey delilleri toplamak ve şantaj uzmanı bir avukat ile iletişime geçmek olmalıdır. 

Facebook ile Video Şantajın Cezası

Facebook ile video şantaj suçu TCK madde 107 kapsamında değerlendirilmektedir. Bu suçun internet yoluyla işlenmesine dair Kanunda ayrıca bir düzenleme bulunmamaktadır. Dolayısıyla şantaj suçunun basit hali olarak değerlendirilecek ve bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile beş bin güne kadar adli para cezasına hükmolunacaktır. Bu noktada video ile şantaj suçunun çoğunlukla yurt dışında yaşayan kimseler tarafından işlendiğini belirtmek faydalı olacaktır. Zira faillerin yurt dışından video şantaj suçunu işlemesi halinde Savcılık ya da Emniyet nezdinde yapılan şikayet başvurularının sonuca varması zorlaşmaktadır. Ancak ülkemizde işlenen video şantaj suçunun şikayet edilmesi ve faillerin cezalandırılması hem adaletin yerini bulması hem de internetten şantaj yapanlara örnek olması açısından önem arz etmektedir. Her ne kadar şikayet prosedürü bir yol olarak bilinse de şantaj suçunun çeşidine göre izlenecek yol haritası şantaj suçunda uzman bir bilişim avukatına danışılarak belirlenmelidir.

BU KONU HAKKINDA UZMANIMIZDAN HEMEN BİLGİ VE DESTEK ALMAK İSTERSENİZ

LÜTFEN FOR YOU BİLİŞİM İLETİŞİM HATTIMIZI ARAYINIZ!..

0 850 532 19 14