Size bir telefon kadar yakınız
0 850 532 19 14
Dil Seçin
Dil Seçin

Fethiye’de Yaşayan Evli Çift Üzerinden Kefalet Ve Rehin Mevzusu

891 görüntülenme
Fethiye’de Yaşayan Evli Çift Üzerinden Kefalet Ve Rehin Mevzusu
Fethiye’de yaşayan Ahmet çiçekçi dükkanı vardır. Evli ve iki çocuklu  Fethiye’de ikamet ettikleri ev Kendilerinin olup Eşiyle birlikte yaşamaktadır. Ahmet’in ayrıca Fethiye’ 2 evi daha bulunmaktadır. ayrıca 100.000 TL başkasının borcu içi kefil olmuştur.
Ayrıca Ahmet’in Fethiye’de Mehmet’in adında bir arkadaşı daha bulunmaktadır. Bu arkadaşının durumu da Ahmet’le aynıdır. Yani Evli ve iki çocuklu  Fethiye’de ikamet ettikleri ev Kendilerinin olup Eşiyle birlikte yaşamaktadır. Mehmet’in de Fethiye’de 2 evi daha bulunmaktadır. ayrıca 100.000 TL başkasının borcu içi kefil olmuştur.
Hem Ahmet hem de Mehmet kendi borçlarından dolayı   bulundukları evi ipotek etmişler buna ek olarak  ikisi de oturmadıkları evi kıramadıkları  arkadaşları Yasin   aile konutları olmayan evlerini  ipotek vermişlerdir.
Ahmet’in aile konutu ipotek vermesi geçersizdir. Çünkü Aile konutu TMK 194 gereği  aile konutunda eşin rızası olmadan sınırlandırma yapılamaz.
Mehmet’in de aile konutu üzerindeki  İpotek işlemi geçersizdir.
Ahmet’in aile konutu olmayan ev üzerindeki  ipotek işlemi geçerlidir. Çünkü esnaftır. Esnaflar eşin rızası olmadan   ipotek verebilirler kefil olabilirler. Mehmet’in 100.000 Tl kefilliği ise geçerlidir. .Kefillikte de eşin rızası gerekmektedir lakin esnaf olduğu için Ahmet kanuni istisna söz konusudur.
Mehmet’in ise diğer evini ipotek tesis etmesi geçersizdir Çünkü kendisi memurdur.  İstisnalardan olmadığı için eşin rızası olmadan ipotek tesis edemez kefil olamaz
Mehmet’in 100.000 Tl kefilliği ise geçersizdir. Kefillikte de eşin rızası gerekmektedir.

BU KONU HAKKINDA UZMANIMIZDAN HEMEN BİLGİ VE DESTEK ALMAK İSTERSENİZ

LÜTFEN FOR YOU BİLİŞİM İLETİŞİM HATTIMIZI ARAYINIZ!..

0 850 532 19 14