Size bir telefon kadar yakınız
0 850 532 19 14
Dil Seçin
Dil Seçin

Google Chrome güvenli olmayan şifrelerinizi düzeltmek istiyor

635 görüntülenme
Google Chrome güvenli olmayan şifrelerinizi düzeltmek istiyor

Güvenlik ihlallerinin çoğu tek bir şeyin sonucudur:
Baştan savma parola politikaları. Çok fazla insan, zayıf şifreleri seçme veya internette başka yerlerde kullandıkları şifreleri yeniden kullanma hatasına düşüyor – bu da, yetkisiz erişim elde etmeye çalışan kötü niyetli bilgisayar korsanları için hayatı kolaylaştırıyor.

Bu nedenle, Google’ın önümüzdeki haftalarda Chrome tarayıcısının kullanıcılarına, zayıf şifreleri kontrol etmeyi kolaylaştıracak ve geçmiş veri ihlalinde saklanan şifrelerin ele geçirilmesi durumunda uyarılmasını kolaylaştıracak yeni bir özellik sundu. Şifrelerini tarayıcının şifre yöneticisinde saklayan Chrome kullanıcıları, Ayarlar > Şifreler > Şifreleri kontrol et > Şimdi Kontrol Et’e giderek veya web sitelerinde oturum açtıktan sonra otomatik olarak şifrelerinin zayıf olup olmadığını veya başkalarının eline geçip geçmediğini kontrol edebilirler.

Zayıf veya güvenliği ihlal edilmiş bir şifre tespit edildiğinde, daha güçlü ve daha güvenli bir şifre ile değiştirilebilir.

Bu parola güvenlik denetimleri, tarayıcının geçen yıl tanıtılan “Güvenlik Kontrolü” özelliğinin bir parçası olarak gelmekte. Google, Chrome’un Güvenlik Kontrolü özelliğinin her hafta 14 milyon kez kullanıldığını ve tanıtıldığı günden bu yana, tarayıcıda depolanan güvenliği ihlal edilmiş giriş şifrelerinin sayısında % 38’lik bir azalma olduğunu söylüyor.

Google Hesabınızdaki şifrelerin ifşa edilip edilmediğini, zayıf olup olmadığını veya birden fazla hesapta kullanılıp kullanılmadığını öğrenebilirsiniz. Böylece güvenli olmayan şifreleri değiştirerek hesaplarınızı daha güvenli hale getirebilirsiniz.

1. Bilgisayarınızda passwords.google.com adresine gidin.
2. Şifreleri kontrol et‘i seçin. Oturum açmanız gerekebilir.
3. Sonraki adımları izleyin.