Size bir telefon kadar yakınız
0 850 532 19 14
Dil Seçin
Dil Seçin

Kefillik Kredi Sicilinde Yer Alır Mı?

514 görüntülenme
Kefillik Kredi Sicilinde Yer Alır Mı?
Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tutulan kredi sicillerinde kefillik bilgileri yer alır. Asıl borçlunun borcunu ödemediği durumlarda yaşanabilecek tüm olumsuzluklar kefili de etkilenir. Olası gecikmeler ve yasal süreçler nedeniyle  kefilin kredi notu olumsuz olarak etkilenir ve .
Kefillik Sonlandırılabilir mi?
Krediye kefil olan biri, asıl borç sahibinin borcunu ödemeyeceğini düşünebilir ya da herhangi bir nedenle kefillikten vazgeçmek isteyebilir.
Peki, hangi durumlarda kefillikten vazgeçilebilir?

1. Kredi Tutarı Henüz Hesaba Geçmediyse

Kredi  ilgilinin hesabına yatmadan yani borç henüz oluşmadan yani banka krediyi borçlunun hesabına yatırmadan önce kefilin talep etmesi halinde kefillik sona erer .

2. Kefalet Şekil Şartlarında Sözleşmesinde Eksiklik Varsa

Kredi sözleşmesinde kefalet tarihi ve kefalet bitiş süresi bulunmuyorsa, Kefillik geçeli olmadığından talep halinde yahut tespit davası seklinde kefillik ilişkisi sonlandırılabilir yahut tespiti istenebilir.

3. Zamanaşımı Gerçekleştiyse

Borçlu mevcut borcunu kapatır ya da zamanaşımı ile 10 yıllık süre tamamlanırsa, kefalet ortadan kalkar. Süreli kefillikte ise yasal sürenin dolması kefillik son bulur.

4. Eş Rızası Yoksa

Evli kişilerin Eş rızası olmadan  kefilliği geçersiz olup böyle bir durumda Eş rızası olmayan kefillikler sonlandırılabilir. Kredi kullanımında kefil olmak için eş muvafakat namesi gerektirmeyen iki istisnai durum bulunur. Bunlardan biri mahkeme kararına istinaden verilen ayrılık kararı, diğeri ise kanunen ayrı yaşama hakkı hususudur.

5. Asıl Borç Sahibi Kötü Niyet Gösteriyorsa

Borç sahibi kasıtlı ve  kötü niyetli borcunu ödememesi  ya da farklı bir ülkeye taşınması durumunda , kefil dava süreci başlatarak kefilliğin iptalini mahkeme isteyebilir.

BU KONU HAKKINDA UZMANIMIZDAN HEMEN BİLGİ VE DESTEK ALMAK İSTERSENİZ

LÜTFEN FOR YOU BİLİŞİM İLETİŞİM HATTIMIZI ARAYINIZ!..

0 850 532 19 14