Size bir telefon kadar yakınız
0 850 532 19 14
Dil Seçin
Dil Seçin

Kurusıkı Tabanca Taşımanın Cezası Var Mı?

2.441 görüntülenme
Kurusıkı Tabanca Taşımanın Cezası Var Mı?

Genellikle yüksek ses çıkardığı için kullanılan ve ses-gaz fişeği atabilen kurusıkı silahlar, ulaşılması kolay olsa da herkes tarafından kullanılabilecek bir silah değildir. Ateşli silahlara nazaran çok daha masum görünmesine rağmen, yanlış kullanımda büyük sorunlara yol açabilir. Ayrıca kurusıkı taşımanın cezası da bulunmaktadır. Belirli şartları sağlamadan kurusıkı taşımak maddi ve hatta hapis cezası ile sonuçlanabilir.

Kurusıkı Silah Satışı ve Satın Alma Şartları

Kurusıkı tabancaların satın almak minimum düzeyde şartlara bağlıdır. Satış yapan av bayisinin mutlaka ruhsatı olması gerekirken aynı zamanda da satın alan kişinin 18 yaşını geçmiş olması gerekmektedir.

Kurusıkı silah satışı, av bayileri, mermi satışı gerçekleştiren iş yerleri, tüfek satışı yapan yerler tarafından yapılabilir. Bu satış noktalarının online mağazalarından da satış ve satın alma gerçekleştirilebilir. Dikkat edilmesi gereken nokta, ürünün faturalı olmasıdır.

Toparlayacak olursak;

  • Yönetmelikte belirlenmiş esas ve usullere aykırı olarak imal edilmiş olanların satılması, yasaktır.
  • Ateşli silahlarla işlenen veya 6136 sayılı Kanun kapsamına giren suçlardan dolayı hükümlü bulunanlar ile kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olanlara satılması yasaktır.
  • Kurusıkı alımında 18 yaş sınırı vardır. 18 yaşından küçükler kurusıkı tabanca satın alamaz.
  • Kurusıkı tabanca satın alırken, sabıka kaydı gerekmektedir.
  • Tabanca satın alındıktan sonra fatura ve silah ile birlikte il-ilçe emniyet müdürlüğüne giderek, silah kayda alınmalıdır.

Kurusıkı Silah Taşıma Şartları

Ülkemizde kurusıkı silah satışı ve satın alımı şartları belirli oranlarda serbest olsa da kurusıkı silah taşıma şartları kriterlere bağlanmıştır. Kurusıkı silahlar araç, ev, işyeri gibi kapalı mekanlarda bulunduralabilirken, kişinin üzerinde taşıması kanunen suçtur ve yasaktır. Kurusıkı taşıma sırasında yakalanan kişiye cezai işlem uygulanmaktadır.

Kurusıkı tabanca taşıma işleminin –bir yerden başka bir yere taşınabilmeleri– için her an kullanıma elverişli olmayacak ve kolay ulaşılamayacak şekilde kutu içerisinde bulunması gerekir. Bu silahların belirtilen şekil ve şartların dışında nakledilmesi taşıma olarak kabul edilir. Kurusıkı taşıma cezası, cezai işlem olarak karşımıza çıkar.

Kurusıkı Tabanca Taşımanın Cezası Var mı?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kurusıkı tabanca ev, işyeri ve araç gibi kapalı alanlar dışında taşınabilmesi için kolay ulaşılamayacak ve kutu içerisinde olacak şekilde taşınabilir. Resmi gazetede yayımlanan 1 Ocak 2008’de kabul edilen 5729 numaralı kanuna göre de kurusıkı tabanca taşımanın cezası 800 TL’den başlamaktadır. Para cezasının yanı sıra silaha devlet tarafından el konulmaktadır. Bu nedenle kurusıkı taşıma yapmanız hem maddi hem de manevi bir ceza olarak karşımıza çıkacaktır.

İlgili kanun maddesi linki: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2008/02/20080212-1.htm

 

BU KONU HAKKINDA UZMANIMIZDAN HEMEN BİLGİ VE DESTEK ALMAK İSTERSENİZ

LÜTFEN FOR YOU BİLİŞİM İLETİŞİM HATTIMIZI ARAYINIZ!..

0 850 532 19 14