Size bir telefon kadar yakınız
0 850 532 19 14
Dil Seçin
Dil Seçin

Yolda Bulduğumuz Eşyayı Kullanmak Suç mu?

3.069 görüntülenme
Yolda Bulduğumuz Eşyayı Kullanmak Suç mu?

Yolda bulduğumuz herhangi bir eşyayı kullanmak suç mu değil mi sorusunun cevabını bu yazımızda vermeye çalışacağız sevgili okurlarım.

Öncelikle tarafımıza sıklıkla sorulan soruları sizler için listeleyelim;

  • Yerde bulunan parayı kullanmak suç mu?
  • Yolda bulunan cep telefonunu kullanmak suç mu?
  • Herhangi bir yerde herhangi bir eşyayı kullanmak suç mu?

YERDE BULDUĞUMUZ PARAYI HARCAMAK SUÇMU ?
Çocukluk yıllarında yolda yürüdüğümüz sırada yerde para bulmak demek daha fazla abur cubur daha fazla çikolata demekti. Yolda bulduğumuz parayı sanki bizim paramız gibi cebimize atarak keyifle harcamaktan çekinmiyorduk. Belki hala bir çoğumuz yerde para bulduğumuzda mutlu olarak o parayı harcamaktadır. Bu durum hem etik hem de hukuki açıdan olarak doğru bir davranış değildir.

Yerde bulduğunuz parayı kendi paranız gibi harcamak şikayet olması durumunda kanunlarımıza göre suçtur. Bir çoğunuz yerde bulduğunuz parayı kullanıp kullanmadığınızı kim nasıl bilecekte bizden şikayetçi olacak sorusunu sorduğunuzu düşünmekteyim. Bu konuda sizlere kısmen hak vererek parayı bulup kendiniz için harcadığınızın tespitinin yapılması çoğu kez mümkün olmayacaktır. Hakkınızda şikayet olmaması sizin doğru bir eylem yaptığınızı göstermez. Bu nedenle yerde bulduğunuz parayı kendiniz için harcarken hem vicdanınızı hem de para sahibinin düşeceği zor durumu düşünmeniz gerektiğini düşünmekteyim.

YERDE BULUNAN CEP TELEFONUNU KULLANMAK SUÇMU?
Yerde veya yolda yani herhangi bir yerde size ait olmayan bir telefonu bulduğunuz de sakın ola o telefonu kullanmayı düşünmeyin. Bir telefonun tespitini yapmak düşündüğünüzden çok daha kolay, telefonunuz kaybolduğunda yada çalındığında ne yapmanız gerektiği konusunda bu yazımızı => TIKLA <= okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz herhangi bir yerde bulunan telefon yada eşyayı kullanmanız kanunlarımıza göre açık bir suçtur. Telefonu bir şekilde kaybolan bir vatandaş bununla ilgili müracaatçı olup BTK üzerinden kaybolan telefonunun sizin tarafınızdan kullanıldığı tespit edilmesi halinde o telefonu yerde buldum o yüzden kullandım demeniz sizleri kurtarmaz. Bu sebeple herhangi bir yerde bulunan cep telefonunu kullanmak suçtur.

YERDE BULUNAN EŞYAYI KULLANMANIN SUÇU NEDİR
Yerde bulunan bir eşyayı madem kullandınız bunun cezasının ne kadar olduğunu bilmeniz en doğal hakkınızdır. Bu nedenle öncelikle kanun maddesinin bu konu ile ilgili olarak net hükmünü siz sevgili okurlarımla paylaşmayı bir borç bilirim. Kanun maddesi aynen şöyle der Kaybedilmiş olması nedeniyle malikinin zilyedliğinden çıkmış olan ya da hata sonucu ele geçirilen eşya üzerinde, iade etmeksizin veya yetkili mercileri durumdan haberdar etmeksizin, malik gibi tasarrufta bulunan kişi, şikâyet üzerine, bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

Yukarıda da gördüğünüz üzere bulduğunuz eşyayı kullanmayı tercih edip bununla ilgili hakkınızda şikayet olursa bir yıla kadar hapis cezası yada adli para cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yolda bulduğumuz para, cüzdan, telefon, ziynet eşyaları bizim olmadığını anlamak ve sahiplerine ulaştırmak adına yapmamız gereken davranışlarda bulunmamanız gerekmektedir. Bulduğumuz değerli eşyaların ardında kim bilir ne hüzünler ne alın terleri vardır Bulunan eşyanın sahibi için ne kadar önem arz ettiğini sahibini bulmadan asla öğrenemeyiz. Bu nedenle buluntu eşyayı kullanmaktan çok sahibini aramak için uğraşmak gerekmektedir.

BULUNTU EŞYAYI NE YAPMALIYIZ
Buluntu eşyayı yapmayacağımız tek şey alıp cebimize atmaktır. Bulduğumuz bir telefon altın veya parayı en yakın kolluk kuvvetine teslim edebilirsiniz. Kaybolan eşyanın sahibini kolluk kuvveti araştıracaktır. Bulduğunuz eşyayı götürüp karakola teslim etmeniz sizin başınızı asla belaya sokmayacaktır.Karakola teslim etme esnasında görevli polis memurlarından mutlaka tutanak tutmalarını talep edin tutulan tutanağın bir nüshasını isteyin, yani bulduğunuz eşyayı kime ne zaman teslim ettiğiniz belli olsun. Emin olun bulduğunuz her ne ise ihtiyacı olan sahibine mutlaka ulaşacaktır yeter ki biz iyi niyetli olalım.

En iyi eşya emeğiniz ile kazanıp aldığınız eşyadır…..

BU KONU HAKKINDA UZMANIMIZDAN HEMEN BİLGİ VE DESTEK ALMAK İSTERSENİZ

LÜTFEN FOR YOU BİLİŞİM İLETİŞİM HATTIMIZI ARAYINIZ!..

0 850 532 19 14