Size bir telefon kadar yakınız
0 850 532 19 14
Dil Seçin
Dil Seçin

Boşanma Davalarında Ses Kayıtları Delilden Çok Suç Unsuru İçerebilir

458 görüntülenme
Boşanma Davalarında Ses Kayıtları Delilden Çok Suç Unsuru İçerebilir

Kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması TCK 133’te düzenlenen bir suç tipidir. Bu suçun türlerini başkasının telefonunu dinlemekonuşma kaydetme, telefonda konuşurken ses kaydetme, kaydedilen sesleri ifşa etme veya yayınlama davranışları oluşturur. Bunlardan ilki olan başkasının telefonunu dinleme davranışı, aleni olmayan konuşmaları taraflardan birinin rızası olmaksızın bir aletle dinlemek suretiyle gerçekleştirilir.

Dinlenen bu konuşma bir ses alma cihazıyla kaydedilirse bu da konuşma kaydetme suçunu oluşturacaktır. Suçun TCK 133/2’de düzenlemesi ise aleni olmayan bir söyleşinin izinsizce ses kayıt cihazıyla kaydedilmesini kapsamaktadır. Maddenin 3. fıkrasında ise aleni olmayan konuşmaları kaydetmek suretiyle elde edilen verilen ifşa edilmesi düzenlenmiştir. Hukuka aykırı ifşa edilen verilerin basın yayın yoluyla yayınlanması da kişinin cezalandırılmasını gerektirmektedir.

BU KONU HAKKINDA UZMANIMIZDAN HEMEN BİLGİ VE DESTEK ALMAK İSTERSENİZ LÜTFEN FOR YOU BİLİŞİM İLETİŞİM HATTIMIZI ARAYINIZ!..

0 850 532 19 14