Size bir telefon kadar yakınız
0 850 532 19 14
Dil Seçin
Dil Seçin

Aleni Olmayan Konuşmaların Dinlenmesinin ve Kayda Alınmasının Cezası Nedir?

571 görüntülenme
Aleni Olmayan Konuşmaların Dinlenmesinin ve Kayda Alınmasının Cezası Nedir?

Kişiler arasında gerçekleştirilen ve aleni olmayan konuşmaların konuşmanın taraflarından herhangi birisinin rızası olmadan dinlenmesi iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası gerektirir. Boşanma davalarında ses kayıtları çoğu durumda geçerli olmayacaktır. Özellikle başkasının telefonunu dinleme gibi telefonda konuşurken ses kaydetme de aynı cezayı gerektirir. Fakat telefonda konuşurken ses kaydetme kendisinden başka iki kişinin telefon konuşmasını kaydetmek suretiyle gerçekleştirilir. Bununla birlikte katılmış olduğu aleni olmayan bir söyleşiyi izinsizce kaydeden kimse altı aydan iki yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.

Bu hapis cezası yerine adli para cezasına hükmedilmesi de mümkündür. Aleni olmayan konuşmaları kaydederek elde ettiği verileri ifşa eden kimse ise iki yıldan beş yıla kadar hapis veya dört bin güne kadar APC ile cezalandırılacaktır. İfşa edilen verileri basın yayın yoluyla yayımlayan kimse de aynı ceza ile cezalandırılacaktır.

BU KONU HAKKINDA UZMANIMIZDAN HEMEN BİLGİ VE DESTEK ALMAK İSTERSENİZ LÜTFEN FOR YOU BİLİŞİM İLETİŞİM HATTIMIZI ARAYINIZ!..

0 850 532 19 14