Size bir telefon kadar yakınız
0 850 532 19 14
Dil Seçin
Dil Seçin

Sosyal Mühendislikten Kendimizi Nasıl Koruruz?

581 görüntülenme
Sosyal Mühendislikten Kendimizi Nasıl Koruruz?

Kendimizi Nasıl Koruruz?

Kendinizi korumak için ilk olarak yapmanız gereken, sosyal mühendislik saldırılarının nasıl tespit edileceğini, engelleneceğini, durdurulacağını öğrenmektir.

Biri veya birilerinin sizi hedef almaya çalıştığından şüpheleniyorsanız, o kişi ile bir daha asla iletişim kurmayın. Sizinle telefon hattı üzerinden irtibat kuruyor ise telefonu kapatın. Eğer çevrimiçi sohbette iseniz bağlantınızı sonlandırın. Eğer güvenmediğiniz bir yerden gelen bir e-posta ise, eklentilerini indirmeyin ve bahse konu e-postayı silin. Eğer çalıştığınız kurum veya iş yeri ile ilgili bir saldırı olduğunu düşünüyorsanız, işyerindeki yardım masasına ya da ilgili güvenlik uzmanlarına haber verin. Bütün bu aşamalarda kaydedeceğiniz ekran görüntüleri sonraki süreçte oldukça önem arz edecektir.

 

Olası Saldırıları Engellemek İçin Ne Gibi Önlemler Alınmalı?

Kişisel/Özel Bilgilerinizi Paylaşmayın: Saldırganlar hakkınızda ne kadar çok bilgiye sahip olursa size o kadar kolay ulaşıp istediklerini yaptırmak için sizi yanlış yönlendirebilir. Her bilgi internet ortamında paylaşılmamalıdır. Kendinizle ilgili basit gördüğünüz paylaşımlarınız, hayatınızın bütünü hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla kötü niyetli kişilerce zamanla bir araya getirilebilir. Ne kadar az bilgi paylaşırsanız (forum siteleri, e-posta adresleri ya da sosyal medya siteleri) saldırıya uğrama riskiniz de o kadar az olur.

Şifrelerinizi Paylaşmayın: Hiçbir kurum ya da kuruluş şifrenizi sormak için sizinle iletişime geçmez. Eğer birileri size şifrenizi soruyorsa bu bir sosyal mühendislik saldırısıdır.

Sizinle İrtibat Kuran Kişileri Sorgulayın: Bankanızdan ya da servis sağlayıcınız gibi kuruluşlardan aranabilirsiniz. Arayan kişi hakkında herhangi bir şüpheniz varsa arayan kişinin adını ve ona ulaşabileceğiniz bir numarayı isteyerek güvenilir bir kaynaktan kuruluşa ait telefon numarasını bulabilirsiniz. (Örneğin banka hesap özetinizde yazan numaradan ya da telefon faturanızda bulunan numaralardan) Böylece bahse konu kurumu ya da şirketi aradığınızda gerçekten yetkili personel ile konuştuğunuzdan emin olabilirsiniz.

URL/Adres Kontrolü Yapın: Oltalama saldırılarında oltaya takılmamanın en önemli unsurlarından biriside tarayıcıda bulunan adresi kontrol etmektir. Adres çubuğunda göz kaçırılan bir karakter değişikliği istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

 

Güvenilir Olmayan Kaynaklara Dikkat Edin: Bir dosya indirmek istediğinizde güvenilir kaynaklardan ve mümkünse doğrulanmış yapımcılardan indirmelisiniz ve bilgisayarınızda düzenli olarak virüs taraması yapmalısınız.

Kurum İçinde Periyodik Olarak Bilgi Güvenliği Testleri Yapın: Kurum çalışanları periyodik olarak bilgi güvenliği eğitimleri almalı ve sızma testlerine tabi tutulmalıdır. Tüm bilgisayarlara antivirüs yazılımları kurulmalı, çöpe atılması gereken dokümanlar, mutlaka kırpma makinelerinden geçirilmelidir. Kuruma ziyaretçi olarak gelen kişilerden kimlik alınarak kurum çalışanları tarafından refakat edilmelidir.

BU KONU HAKKINDA UZMANIMIZDAN HEMEN BİLGİ VE DESTEK ALMAK İSTERSENİZ LÜTFEN FOR YOU BİLİŞİM İLETİŞİM HATTIMIZI ARAYINIZ!..

0 850 532 19 14